Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Locurile de parcare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Locurile de parcare

Vreau sa stiu daca e legal ca primaria sa vanda locuri de parcare aflate pe terenul asociatiilor de proprietari?
Daca are in proprietate locul respectiv si este in circuitul civil il poate vinde.
"Pe terenul asociatiei de proprietari" .... cred ca sunteti in eroare. Asociatiile de proprietari nu au un dr de proprietate asupra terenurilor. Cel mult membrii acestora
membrii asociatiei nu au drept de proprietate decit pe terenul aflat sub imobilul respectiv, restul fiind al primariei prin ADP-ul respectiv (sau denumirea pe care o au in zona).
exceptie fac blocurile construite prin investitie privata, pe teren privat, acolo unde primaria nu are niciun drept. ca doar nu vind haina ursului din padure :D
ContSters62736, utilizator