avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

parintii au decedat in ainte de 1989,iar casa parinteasca am lasat-o fratelui mai mic,necasatorit. in 1991 conform legii 18/1991 terenurile le-au fost restituite celor doi frati din sat cu ceterile de restituire semnate de toti fratii. fratele mai mic a decedat in 2009,am facut succesiune dar celalalt frate spune ca jumatate din terenuri si gradina i se cuvinlui conform legii 18/1999 asa e?

Cel mai recent răspuns: ucurel69 , utilizator 12:04, 9 Noiembrie 2011
ambii frati au drept la mostenire.in mod egal daca nu exista testament. daca da, doar rezerva succesorala
noi sintem 7 frati ,nu a existat testament

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire costigina costigina Am fost 7 frati la parinti.Parintii au decedat in 1985,respectiv 1988. La succesiune(1988)dupa decesul ultimului ... (vezi toată discuția)
buna buna ziua am si eu o speta legata de succesiuni. in anii 70 a decedat sotul ,in anii80 ... edison edison buna ziua am si eu o speta in anii 70 a decedat sotul ,in anii80 a decedat sotia . potentiali mostenitori 5 copii ,la 6 luni dupa decesul sotiei se dezbate ... (vezi toată discuția)
Mostenire florixyz florixyz Buna ziua, Domnilor si doamnelor avocati. Sunt casatorita de 45 de ani si am primit zestre de la parinti 1ha pamant pe care l-am muncit si pana in C.A.P. si ... (vezi toată discuția)