Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

parintii au decedat in ainte de 1989,iar casa parinteasca am lasat-o fratelui mai mic,necasatorit. in 1991 conform legii 18/1991 terenurile le-au fost restituite celor doi frati din sat cu ceterile de restituire semnate de toti fratii. fratele mai mic a decedat in 2009,am facut succesiune dar celalalt frate spune ca jumatate din terenuri si gradina i se cuvinlui conform legii 18/1999 asa e?

ambii frati au drept la mostenire.in mod egal daca nu exista testament. daca da, doar rezerva succesorala
noi sintem 7 frati ,nu a existat testament