avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

sex feminin -in luna octombrie 2012 implinesc virsta de 55 ani ,vechimea in munca 37 ani -ma pot pensiona anticipat?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:53, 9 Noiembrie 2011
1. - Pentru o femeie nascuta in octombrie 1957 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 11 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.
- Asadar puteti solicita pensie de limita de varsta in septembrie 2018.

2. Pentru ca ati realizat stagiul complet de cotizare puteti solicita:

- pensie anticipata, la varsta de 55 ani si 11 luni, in septembrie 2013, daca veti avea un stagiu de cotizare de 38 de ani si 11 luni;
- pensie anticipata partiala, la 55 de ani si 11 luni, adica in septembrie 2013

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensia anticipata ionescuandreea ionescuandreea buna ziua ,am 56 de ani sunt nascuta pe 14/04/1957 sunt de sex feminin si am o vechime in munca de 30 de ani si 10 luni as dori sa stiu daca pot iesi la pensie ... (vezi toată discuția)
Pensionare marylin marylin sunt nascuta in ianuarie 1957,lucrez din 01 septembrie1976-fara intrerupere.si as dori sa stiu cand pot iesi la pensie anticipat ,sau definitiv -care sunt ... (vezi toată discuția)
Pensie neamt-emil-eugen neamt-emil-eugen intreb pt soacra mea care este nascuta in 24 noiembrie 1957, are 36 de ani si 4 luni de munca si ar dori sa stie cand se poate pensiona si la limita de varsta ... (vezi toată discuția)