Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

sex feminin -in luna octombrie 2012 implinesc virsta de 55 ani ,vechimea in munca 37 ani -ma pot pensiona anticipat?
1. - Pentru o femeie nascuta in octombrie 1957 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 11 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.
- Asadar puteti solicita pensie de limita de varsta in septembrie 2018.

2. Pentru ca ati realizat stagiul complet de cotizare puteti solicita:

- pensie anticipata, la varsta de 55 ani si 11 luni, in septembrie 2013, daca veti avea un stagiu de cotizare de 38 de ani si 11 luni;
- pensie anticipata partiala, la 55 de ani si 11 luni, adica in septembrie 2013