Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

intreb pt soacra mea care este nascuta in 24 noiembrie 1957, are 36 de ani si 4 luni de munca si ar dori sa stie cand se poate pensiona si la limita de varsta si anticipat!
va multumesc frumos!
1. Pentru o femeie nascuta in noiembrie 1957 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 11 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Poate solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 60 de ani si 11 luni, in octombrie 2018;
- pensie anticipata partiala, la 55 de ani si 11 luni, in octombrie 2013.

3. Pentru a beneficia de pensie anticipata (fara diminuare), la 55 de ani si 11 luni, trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de 38 de ani si 11 luni.
si cat este diminuarea la intrarea in pensia anticipata?
Diminuarea pentru pensie anticipata partiala este de 0,75% pe luna de anticipare ( adica 60 luni (5ani) x 0,75 = 45%). Pt a nu avea diminuare trebuie sa aiba stagiu de 38 ani si 11 luni - ii mai lipsesc 2 ani si 6 luni pt. a putea iesi la pensie anticipata( fara diminuare).
1. In cazul pensiei anticipate partiale diminuarea este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.

2. Daca solicita pensie anticipata partiala cu 5 ani inainte de a indeplini varsta standard de pensionare diminuarea este de 60 x 0,75% = 45%.

3. La data cand va indeplini varsta standard de pensionare (octombrie 2018) pensia anticipata partiala se transforma, din oficiu, in pensie pentru limita de varsta si se elimina diminuarea.
multumesc frumos pentru lamurire