avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata partiala

Sunt nascuta in 21.12.1957, am 33 ani in campul muncii si as vrea sa stiu cand ma pot pensiona anticipat?Multumesc pentru raspunsuri
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:51, 28 Februarie 2012
Va puteti pensiona anticipat partial (cu reducerea pensiei) incepand cu noiembrie 2013 si la limita de varsta incepand cu noiembrie 2018
Ultima modificare: Marți, 28 Februarie 2012
Alexandru Munteanu, Avocat
1. Pentru o femeie nascuta in decembrie 1957 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 11 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. - Pentru ca ati realizat stagiul complet de cotizare puteti solicita pensie anticipata partiala la varsta de 55 de ani si 11 luni, in noiembrie 2013.
- Pentru a beneficia de pensie anticipata (fara diminuare), la varsta de 55 de ani si 11 luni, trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 38 de ani si 11 luni.

3. De pensie pentru limita de varsta beneficiati la 60 de ani si 11 luni, in noiembrie 2018.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie neamt-emil-eugen neamt-emil-eugen intreb pt soacra mea care este nascuta in 24 noiembrie 1957, are 36 de ani si 4 luni de munca si ar dori sa stie cand se poate pensiona si la limita de varsta ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata DLN DLN Buna ziua,va rog sa-mi spuneti si mie daca indeplinesc conditiile de iesire la pensie anticipata, daca sunt nascuta in luna dec.1957 si am un stagiu de ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata roxanacarastanef roxanacarastanef Buna ziua, Care sunt penalizarile si condiitiile pentru o persoana de sex F, de 57 de ani cu 33 de ani vechime in campul muncii care doreste sa se pensioneze ... (vezi toată discuția)