Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata partiala

Sunt nascuta in 21.12.1957, am 33 ani in campul muncii si as vrea sa stiu cand ma pot pensiona anticipat?Multumesc pentru raspunsuri
Va puteti pensiona anticipat partial (cu reducerea pensiei) incepand cu noiembrie 2013 si la limita de varsta incepand cu noiembrie 2018
Alexandru Munteanu, Avocat
1. Pentru o femeie nascuta in decembrie 1957 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 11 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. - Pentru ca ati realizat stagiul complet de cotizare puteti solicita pensie anticipata partiala la varsta de 55 de ani si 11 luni, in noiembrie 2013.
- Pentru a beneficia de pensie anticipata (fara diminuare), la varsta de 55 de ani si 11 luni, trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 38 de ani si 11 luni.

3. De pensie pentru limita de varsta beneficiati la 60 de ani si 11 luni, in noiembrie 2018.