avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cfp se inregistreaza obligatoriu in revisal?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cfp se inregistreaza obligatoriu in revisal?

Buna ziua
Daca salariatii au cfp este obligatorie decizie de suspendare/reluare si inregistrarea in revisal?
Nu poate fi acordat cfp fara suspendarea CIM?
Eu cred ca se poate cf codului muncii. Va rog mult sa ma lamuriti, pentru ca am angajati in cfp si nu am facut decizie,respectiv nu am anuntat in revisal.
Multumesc mult
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:36, 14 Mai 2014
Nu ati precizat motivul pentru care salariatii au cfp, sunt mai multe articole in Codul Muncii referitoare la suspendarea CIM.
Nu se poate cfp fara suspendarea CIM.
Oricum, este necesara emiterea deciziei de suspendare pe perioada respectiva si inregistrarea in Revisal.

Conform HG 500/2011:
ART. 3
(1) Registrul se întocmeşte în formă electronică.
(2) Registrul se completează în ordinea angajării şi cuprinde următoarele elemente:
h) perioada şi cauzele de suspendare a contractului individual de muncă, cu excepţia cazurilor de suspendare în baza certificatelor medicale;
ART. 4
(1) Completarea, respectiv înregistrarea în registru a elementelor prevăzute la art. 3 alin. (2) se face după cum urmează:
c) elementele prevăzute la art. 3 alin. (2) lit. h) se înregistrează în registru în termen de maximum 20 de zile lucrătoare de la data suspendării;
Ultima modificare: Miercuri, 9 Noiembrie 2011
ana-cer, moderator
Suspendarea c.i.m. ca urmare a acordararii CFP este reglementata ca posibilitate in art.54 C.mun. si nu de alt articol ...
concediu fara salar pt nevoi personale acordat de societate pur si simplu .
nu se poate acorda fara decizie?
fara inreg in revisal? numai la nivel de societate?
Codul muncii:
" ART. 54
Contractul individual de muncã poate fi suspendat, prin acordul pãrţilor, în cazul concediilor fãrã platã pentru studii sau pentru interese personale."
Trebuie sa faceti decizie de suspendare si sa inregistrati in Revisal.
ana_cer a scris:

Codul muncii:
" ART. 54
Contractul individual de muncã poate fi suspendat, prin acordul pãrţilor, în cazul concediilor fãrã platã pentru studii sau pentru interese personale."
Trebuie sa faceti decizie de suspendare si sa inregistrati in Revisal.



Asa cum s-a mai spus , acest articol nu prevede obligativitatea suspendarii c.i.m. in cazul acordarii de CFP ...

Alte discuții în legătură

Concediu fara salar carmen-ioana carmen-ioana buna ziua as dori sa stiu daca unul din angajatii firmei a avul liber luna februarie si se mai poate face acuma o cerere de concediu fara salar si daca ... (vezi toată discuția)
S-a uitat declararea incetarii cim Anca114 Anca114 Buna ziua. Contabilul a uitat sa depuna incetarea cartii de munca a unui salariat de aproape 3 luni. Cum se poate indrepta greseala ? Se pot anula de ... (vezi toată discuția)
Suspendare contract individual de munca mopy mopy daca am o suspendare a contractului individual de munca cu acordul partilor (cerere de concediu fara plata) cum e corect sa documentez acest lucru? In afara de ... (vezi toată discuția)