Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... suprapopulare penitenciare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

suprapopulare penitenciare

stie cineva, daca, odata cu aducerea in tara a detinutilor romani , se va face ceva - o gratiere........ceva?
Deja s-a adus o parte si e foarte greu........sunt foarte multi..........
functie de regimul de detentie...si de la caz la caz :(
Gratierile colective se fac doar de catre Parlamentul Romaniei. In acest moment nu exista nici o propunere in acest sens si nu cred ca va depune cineva asa ceva intr-un an electoral.
Se preconizeaza ca vor veni in jur de 12.000 de detinuti si se va gasi loc si pt acestia si pt urmatorii care vor mai savarsi infractiuni. Gratierile sunt foarte rare si se dau numai in cazuri exceptionale, acum nu este cazul.
olimpia_ilie a scris:

Se preconizeaza ca vor veni in jur de 12.000 de detinuti si se va gasi loc si pt acestia si pt urmatorii care vor mai savarsi infractiuni. Gratierile sunt foarte rare si se dau numai in cazuri exceptionale, acum nu este cazul.

numarul acestora mi se pare exagerat:-/
si chiar real de ar fi ....ma intreb cu ce vom hraniatati atatea oameni....??? tot noi , contribuabilii, o sa le facem zilele frumoase... :)))
Chiar ma uitam la niste date. Un detinut ne costa 1200 de lei pe luna. un orfan din centrul de plasament ii este dat pe luna 600 lei. Un soldat negradat dintr-o unitate oarecare primeste o solda de 650 de lei si 400 lei cantina.