Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... unde gasesc varianta finala, ma poate ajuta cineva?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

unde gasesc varianta finala, ma poate ajuta cineva?

C O M U N I C A T
Prin prezentul comunicat, vă aducem la cunoştinţă următoarele:
In cadrul şedinţei de plen din data de 08.11.2011 a Camerei
Deputaţilor a fost adoptată OUG nr.80/2010 pentru completarea art. 11 din
Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 37/2008 privind reglementarea unor
măsuri financiare în domeniul bugetar, Camera Deputatilor fiind camera
decizională.
Acest proiect de lege care are ca obiect de reglementare completarea
art.11 din OUG nr. 37/2008, prin care este reglementat cadrul general
referitor la stabilirea limitelor anuale aferente finaţărilor rambursabile ale
unităţilor/subdiviziunilor administrativ-teritoriale în vederea încadrării în
nivelul deficitului bugetar general consolidat a fost adoptat de Senat în
cadrul şedinţei din data de 15 iunie 2011, fără amendamente referitoare la
aplicarea Legii nr. 341/2004.
La data de 07 noiembrie 2011 a avut loc şedinţa Comisiei pentru
buget, finaţe şi bănci, la care a participat Ministrul Finanţelor Publice,
domnul Ialomitianu Gheorghe, care a făcut o serie de amendamente la
această Ordonaţă privitoare la aplicarea Legii nr. 341/2004, printre care:
„În anul 2012 indemnizaţiile prevăzute la art 4 alin.(4) din Legea
recunoştinţei faţă de eroii-martiri care au contribuit la victoria revoluţiei
române din Decembrie 1989, precum şi faţă de persoanele care şi-au jertfit
viaţa sau au avut de suferit în urma revoltei muncitoreşti anticomuniste de la
Braşov din noiembrie 1987, nr. 341/2004 cu modificările şi completările
ulterioare, nu se acordă.
4) De o indemnizaţie lunară reparatorie, calculată prin aplicarea
asteptati ca modificarile sa apara in |M.Of. si pe urma...
puteti verifica si pe :
[ link extern ] /
In data de 15.11.2011 s-a depus sesizarea de neconstituţionalitate a Legii privind aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.80/2010, formulată de un număr de 61 deputaţi aparţinând Grupului Parlamentar al Partidului Social Democrat şi 58 deputaţi aparţinând Grupului parlamentar al Partidului Naţional Liberal.

Forma finala a Legii pentru promulgare poate fi gasita aici
[ link extern ]