Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie de maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie de maternitate

Poate ma puteti ajuta.
Din mai 2011 nu mai lucrez. Sunt insarcinata in 2 luni, daca ma angajez luna aceasta, noiembrie 2011, beneficiez de indemnizatia de maternitate? sau trebuie sa am 12 luni de cotizatie consecutiv?

Va multumesc.
Baza de calcul se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii.
Vei naste in aprilie mai 2012- este timp suficient -Sanatate!
Carmen Jurubita, Contabil
Indemnizatia de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) se acorda si daca aveti numai o luna de stagiu de cotizare.