Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Durata unui concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Durata unui concediu medical

Cat timp poate avea,in continuu ,un salariat,concediu medical? am o salariata care are cm din iulie pana in prezent ,cod 01 si 06,este normal???
01-boala obisnuita, 06-urgenta medico-chirurgicala
90 zile
OUG 158/2005 prevede ca:

Art. 13. - (1) Durata de acordare a indemnizaţiei pentru incapacitate temporară de muncă este de cel mult 183 de zile în interval de un an, socotită din prima zi de îmbolnăvire.
(2) Începând cu a 91-a zi, concediul se poate prelungi de către medicul specialist până la 183 de zile, cu aprobarea medicului expert al asigurărilor sociale.