Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara - calcul zile concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara - calcul zile concediu medical

vreau sa imi spuneti si mie va rog care este legea care spune clar ca concediile medicale cu coduri diferite (de ex 01 cu 06 ) nu se aduna intre ele pt acordarea celor 90 zile de concediu admise intr -un an .. va multumesc
OUG nr.158/2005
Art.13
(1) Durata de acordare a indemnizației pentru incapacitate temporară de muncă este de cel mult 183 de zile în interval de un an, socotită din prima zi de îmbolnăvire.

(2) Începând cu a 91-a zi, concediul se poate prelungi de către medicul specialist până la 183 de zile, cu aprobarea medicului expert al asigurărilor sociale.
Cornel Vasile, Consilier juridic