Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... sesizare penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

sesizare penala

Va rog sa-mi spuneti care este actul normativ (respectiv articolul) in care se indica care sunt cazurile in care se sesizează parchetul si care sunt cazurile in care se sesizeaza politia?
puteti sesiza parchetul sau politia cum doriti. parchetul oricum verifica activitatea politiei
Da, puteti sesiza atat politia cat si parchetul, dar daca va referiti la competenta organelor de cercetare penala a politiei judiciare sau competenta procurorului in efectuarea urmaririi penale cu privire la anumite infractiuni atunci puteti sa va uitati peste art 209 Cod procedura penala.