Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate

Buna ziua
Sunt pensionata medical si pe decizia de pensionare la mentiuni am "lunile 9,11-2002; 3,5,12-2004; 11-2007; 12-2008; nu s-au valorificat, nu figureaza cu declaratii CAS inregistrate.(in total sunt 7 luni) As dori daca se poate sa ma lamureasca cineva daca reprezinta foarte mult aceste 7 luni de oarece sunt pensionata de 2 ani si angajatorul nu mi-a rezolvat aceasta problema. Ce sa fac ? si asa am pensie f mica 518 , iar diagnosticul nu e prea bun cancer la colul uterin operat.
Multumesc anticipat.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/uti...
Precizati:Luna,anul nasteii si stagiul total de cotizare(nu cel complet)trecut in decizia din decembrie 2009.
sunt nascuta in 14 .11.1959
stagiu de cotizare realizat 25 ani, 7 luni 1 zi ; stagiu asimilat (alte drepturi asig. sociale) 1 an 2 luni.

multumesc

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Stagiul complet in cazul dumneavaostra este de 31 de ani si 7 luni.Stagiul total de cotizare realizat este de 26 de ani si 9 luni.Pentru diferenta de 4 ani si 10 luni pana la 31 de ani si 7 luni vi s-a acordat stagiu potential.Asadar acea perioada de 7 luni,chiar daca nu a fost luata in calcul(ca stagiu de cotizare)ea a fost acoperita(inlocuita)prin stagiu potential.Parerea mea este ca nu ati pirdut nimic.Pentru un calcul exact ar fi nevoie de urmatoarele date:Luna,anul cand v-ati deschis drepturile la pensie de invalditate,gradul de invaliditate si salariile avutre pe acele luni.Dar,oricum diferenta poate fi forte,foarte mica in plus sau minus(doar cativa lei)..
gradul II de invaliditate , din 29 .12. 2009,
salariu 9, 11, 2002 - 2.923.830; 3,5,12, 2004 - 4.000. 11, 2007 - 500; 12, 2008 - 1.000.
multumesc
Asa cum spuneam diferenta este foarte mica,doar 1 leu in minus.Cu salariul pe cele 7 luni realizati 0,37450 puncte,pe cand stagiul potential acordat pentru aceeasi perioada,este de 0,35 puncte.