Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul pensie de invaliditate

Buna ziua,
Sunt nelamurit in privinta pensiei de invaliditate . V-as ruga sa-mi spuneti cum se calculeaza pensia de invalidate gradul I . Am 47 de ani si pe decizia de pensionare privind acordarea pensiei de invaliditate la total drepturi pensia de asigurari sociale = 141 lei . Cateva date suplimentare :
Stagiul total de cotizare realizat : 9 ani si 1 luna ; Stagiul potential acordat = 0; Numar total de puncte realizate = 5.80834 . ; Punctaj mediu anual 0,17757 ; Indice de corectie 1.07 . Valoarea punctului de pensie : 790.7 lei . In concluzie , sa inteleg faptul ca 141 lei reprezinta cuantumul pensiei lunare pe care o voi primi ?
Memntionez ca detin indemnizatie de handicap + sotia Insotitor . Multumesc !
1. Pentru a se lua in calcul stagiul potential (diferenta dintre stagiul complet de cotizare si stagiul de cotizare realizat) trebuia a la varsta dvs.sa aveti un stagiu de cotizare realizat de 20 de ani (dvs. aveti doar 9 ani si 1 luna).

2. - Din acaest motiv pensia a iesit mai mica (141 lei).
- Dar pe cuponul de pensie veti primi suma de 350 lei, diferenta fiind acoperita de la bugetul statului.

3. Veti cumula pensia de invaliditate cu indemnizatia de handicap iar sotia va primi, in continuare, indemnizatia de insotitor.

Multumesc frumos!