Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... proces cu asociatia de locatari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

proces cu asociatia de locatari

Eu am incheiat un contract cu o agentie imobiliara pentru ca vreau sa vind apartamentul ,ca sa pot achita dotoriile deoarece nu am posibilitate de plata.Agentul imobiliar a spus ca daca in termenul dat de instanta nu reusesc sa vind apartamentul se ajunge la executare silita,a-si vrea sa stiu cum sa procedez maine in instanta.
daca in termenul acordat nu reusiti sa vindeti instanta va numi un executor care va vinde el apartamentul
In primul rand, despre ce datorii este vorba?
Daca sunt datorii catre asociatia de proprietari, veti putea solicita instantei un termen pentru rezolvarea pe cale amiabila a datoriei.
Nu se va poceda imediat la executarea silita prin executor, asa cum a sugerat un coleg mai sus.
Depuneti in instanta contractul cu agentia, si dovediti ca puteti rezolva proiblema pe cale amiabila.
este vorda de 8314 lei,dar m-a gindeam in cazul in care nu reusesc sa vind apartamentul,in termenul dat de instanta ce se poate intimpla
Daca aveti interes real pentru acoperire debit acumulat,contactati personal presedintele de asociatie,negociati cu acesta esalonarea debitului,incheiati inscris a carui copie o depuneti in instanta
eu am fost la asociatia de locatari cu contractul incheiat intre mine si agentia imobiliara,dar presedintele asociatiei mi-a spus ca nu este nevoie sa m-a mai prezint in instanta ca oricum procesul se poate judeca si fara sa fiu prezenta.Este adevarat sau trebuie sa fiu prezenta si sa prezint contractul