avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 235 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Somatie de plata - Asociatia de proprietari
Discuție deschisă în Executare silită

Somatie de plata - Asociatia de proprietari

Buna seara!

Am primit de la asociatia de proprietari o somatie de plata in care imi spun ca trebuie sa achit suma de 4000 lei pana la data de 31 aprilie.nu am putut sa achit din cauza ca eu nu mai lucrez.eu cu sotul meu suntem divortati cu toate ca locuim in acelasi apartament ptr ca nu am reusit inca sal vindem dar cu toate astea am reusit sa facem datorii.nu am de unde sa fac rost de bani asa de rpd.

Ce se va intampla pentru ca pe somatie scrie ca a trimis dosarul la judecatorie?
Daca nu fac rost de bani pana la data de ma va da afara din casa sau ?


Multumesc mult!
Va rog un raspuns!
Cel mai recent răspuns: goe_07 , utilizator 22:28, 11 Aprilie 2011
va veti judeca si dupa ce ramane hot irevocabila ,asociatia o investeste si merge la executor pt a va executa -in acest caz va treb sa platiti si cheltuielile de executare.;incercati chiar daca v-a dat in judecta sa va mai achitati din datorie
pai eu incerc sa fac rost de bani cat mai rpd...pe somatie scrie ca tre sa achit toata suma accea de 4000 lei pana pe 30 aprilie.nu cred ca reusesc sa fac rost de atatia bani.mai am si o fetita de 17 ani care trebuie sa o cresc iara cu pensia alimentare e foarte greu sa platesti si din datorii si sa ai grija de copil...eu o sa incerc sa achit cat mai rpd.cam in cat timp ma va executa daca merg si in instata?
Ultima modificare: Luni, 11 Aprilie 2011
sSpyrotek, utilizator
buna seara ,
sa mai scadesti din costuri incercati sa ahitiati o parte pentru a gasi clementa si la instanta pentru ca altafel cresc costurile cu instanta apoi executor si etc tot la executare silita ajungeti si la '' scos din casa ''
bafta
av daniela
Chiar daca asociatia de proprietari nu a putut solutiona amiabil recuperarea debitului,aveti dreptul la primul termen sa comunicati instantei ca recunoasteti debitul si ca aveti interesul pentru achitarea acestuia intr-un termen rezonabil
Aveti posibilitatea pana la primul termen de judecata sa dati dovada de interes si de buna credinta si sa achitati macar cota parte debit
va multumesc mult!
sper sa ma ajute dumnezeu si sa fac rost de bani...sa imi achit datoriile

Alte discuții în legătură

Ajutor juridic - posibilitate contestare evaluare imobil Petty Petty Buna ziua. Am primit o somatie in care eram obligata sa achit o suma datorata asociatiei de proprietari. Deoarece nu am reusit sa platesc in termen de 15 zile, ... (vezi toată discuția)
Dat in judecata de asociatia de proprietari baciuc29 baciuc29 buna seara.am fost dat in judecata de asociatia de proprietari avand debitul 0 si penalitati de 1700 ron.eu nu am cash 1700 ron la acest moment,asa ca sunt ... (vezi toată discuția)
Restanta intretinere vrm vrm am fost data in judecata de catre asociatia de locatari pt.neplata intretinerii. au avut castig de cauza si am fost obligata sa platesc si cheltuieli de ... (vezi toată discuția)