Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Dat in judecata de asociatia de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Dat in judecata de asociatia de proprietari

buna seara.am fost dat in judecata de asociatia de proprietari avand debitul 0 si penalitati de 1700 ron.eu nu am cash 1700 ron la acest moment,asa ca sunt nevoit sa astept decizia instantei.cam cat dureaza un astfel de proces,ce implica,ce costuri vor fi pentru mine,ce timp imi va ocupa (lucrez de la 8:00-16:00 Luni-Vineri) si nu prea pot scapa de la serviciu mai devreme,ce consecinte grave voi suporta daca voi pierde procesul?eu incerc sa achit la zi debitul,dar aceste penalitati nu stiu cand le voi putea plati avand un salariu minim pe economie si 4 copii.
De durat procesul respectiv este in functie de probatoriile administrate; daca de exemplu cereti expertiza contabila poate dura si pana la 1 an; daca veti pierde trebuie sa platiti suma respectiva plus cheltuieli de judecata (eventual onorariu de avocat)!
Interesant ca va inregistrati cu sume cu titlu de restanta reprezentate de penalitati,deoarece dispozitiile in vigoare ce privesc ordinea de stingere a datoriilor obliga retinerea sumei de baza concomitent cu penalitatile aferente
cam cat dureaza un astfel de proces,ce implica,ce costuri vor fi pentru mine

Nimeni nu va poate preciza cu certitudine durata solutionarii
Solutionarea este conditionata de bagajul de activitate al instantei responsabile,de probele solicitate de parti,intampinari,etc
Dv ca parte reclata a-ti raspuns la actiunea asociatiei de proprietari,a-ti adresat instantei cereri ,a-ti formulat intampinare la actiunea si pretentiile reclamantei ?
Ca si costuri,daca asociatia este reprezentata de aparator alesmve-ti fi obligata la cheltuieli de judecata=onorariu avocat
ce consecinte grave voi suporta daca voi pierde procesul?

Daca instanta dispune hotarare defavorabila dv,ar trebui sa solutionati direct fara a mai obliga asociatia de proprietari sa apeleze la executor judecatores,care presupune costuri suplimentare cu executarea+onorariu executor
Pentru a preintampina chemarea in instanta,se impunea sa negociati esalonarea platii debitului materializat prin incheierea unui angajament de plata
Incercati si in acest stadiu sa incheiati cu presedintele de asociatie angajament de plata-situatie in care instanta va dispune incetarea cauzei
dumnealui doreste o esalonare in 2 rate egale.adica 850 ron acum si inca 850 ron luna urmatoare.e cam exagerata esalonarea asta zic eu.si nu o pot onora.eu o sa merg cu avocatul din oficiu,nu am avocat.asociatia are avocat.cam ce cheltuieli de judecata pot fi in caz de pierd procesul?judecatorul nu imi poate face o esalonare mai omeneasca?stiu persoane obligate de presedinte sa plateasca penalitatile inainte si apoi debitele.practic nu ii lasa sa-si plateasca debitele inainte sa plateasca penalitatile,iar unii au penalitati de 7500 ron si le este imposibil sa plateasca penalitatile si dupa debitele,fiind pensionari,bugetari,someri..
baciuc29, utilizator
Incercati in instanta sa depuneti cerere de incheiere angajament de plata in 2 transe
Referitor la ordinea de retinere suma de baza si penalitati,exista dispozitie in vigoare care prevede concret ordinea de stingere a datoriilor...cum inteleg reprezentantii asociatiei sa dispuna recuperarea sumelor cu titlu de restanta difera de la presedinte la presedinte
Interesul ar trebui sa fie reprezentant de buna credinta a proprietarului de a achita cat mai repede suma cu titlu de restanta
Este o diferenta apreciabila intre rau platnici si persoane care intradevar se confrunta cu situatii financiare precare
cam ce cheltuieli de judecata pot fi in caz de pierd procesul?

Avand in vedere asociatia are avocat,se va solicita obligarea dv la plata cheltuieli cu avocatul=onorariu avocat
adica daca pierd procesul eu trebuie sa platesc onorariul avocatului asociatiei.asta am inteles."Incercati in instanta sa depuneti cerere de incheiere angajament de plata in 2 transe"pai eu doresc o esalonare undeva la 200 ron lunar,nu chiar asa mult.pai daca lunar am la debit 250 ron cred ca inca 200 ron sa dau la penalitati pe luna mi-asi permite,numai ca dumnealui doreste neeaparat toata suma platita odata sau in 2 transe,iar eu nu pot plati acum 850 ron si luna viitoare 850 ron.pot obtine de la procuror o esalonare mai mica?