Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechime in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechime in munca

Cum este legal sa se procedeze in cazul in care un salariat are doua contracte individuale de munca.Ma refer la sporul de vechime.Este legal sa-l primeasca din ambele locuri de munca sau numai de la locul de munca de baza?Multumesc
Daca este vorba de un CIM part-time, angajatorul poate sa-i acorde spor de vechime. Numai ca la vechime nu se adauga si perioada in care a lucrat concomitent si cu timp integral si cu part-time.
Sporurile, bonurile de masa si alte beneficii, de obicei, se acorda la locul de munca de baza.
Nu este vorba de contract part time.Este vorba de doua contracte de munca de cate opt ore fiecare.
lia19 a scris:

Cum este legal sa se procedeze in cazul in care un salariat are doua contracte individuale de munca.Ma refer la sporul de vechime.Este legal sa-l primeasca din ambele locuri de munca sau numai de la locul de munca de baza?Multumesc

In cazul dvs., cu doua cim integrale, beneficiati de sporuri la ambele locuri de munca, asa cum sunt ele reglementate.
Nici un abgajat nu poate avea 2 cim-uri cu 8 ore (norma intreaga).
Unul dintre contracte trebuie sa fie cu norma redusa.