avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechime in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechime in munca

Cum este legal sa se procedeze in cazul in care un salariat are doua contracte individuale de munca.Ma refer la sporul de vechime.Este legal sa-l primeasca din ambele locuri de munca sau numai de la locul de munca de baza?Multumesc
Cel mai recent răspuns: Corbeanca , utilizator 08:58, 21 Februarie 2011
Daca este vorba de un CIM part-time, angajatorul poate sa-i acorde spor de vechime. Numai ca la vechime nu se adauga si perioada in care a lucrat concomitent si cu timp integral si cu part-time.
Sporurile, bonurile de masa si alte beneficii, de obicei, se acorda la locul de munca de baza.
Nu este vorba de contract part time.Este vorba de doua contracte de munca de cate opt ore fiecare.
lia19 a scris:

Cum este legal sa se procedeze in cazul in care un salariat are doua contracte individuale de munca.Ma refer la sporul de vechime.Este legal sa-l primeasca din ambele locuri de munca sau numai de la locul de munca de baza?Multumesc


In cazul dvs., cu doua cim integrale, beneficiati de sporuri la ambele locuri de munca, asa cum sunt ele reglementate.
Nici un abgajat nu poate avea 2 cim-uri cu 8 ore (norma intreaga).
Unul dintre contracte trebuie sa fie cu norma redusa.

Alte discuții în legătură

2 contracte de munca cu 8h? Arion Ramona Arion Ramona Buna ziua, se poate ca o persoana sa aiba 2 contracte individuale de munca la 2 firme diferite cu norma intreaga de luni-vineri,fiind trecut la ambele firme cu ... (vezi toată discuția)
Persoana salariata poate fi si insotitor la parintele bolnav? elam elam Buna ziua! Am o salariata incadrata cu cim pe durata determinata, cu un program normal de 8 ore/zi. Dumneai ingrijeste de mama bolnava pt care a obtinut ... (vezi toată discuția)
Pot avea doua contracte de munca de 8 ore/zi fiecare trecute in cartea de munca? ContSters56609 ContSters56609 Sunt student la master, iar un profesor de-al meu mi-a propus sa lucrez la un proiect de cercetare timp de 1 an si opt luni cu carte de munca si contract de ... (vezi toată discuția)