avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 807 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... parti sociale si executarea/revocarea hot asociat unic
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

parti sociale si executarea/revocarea hot asociat unic

sunt susceptibile de executare partile sociale la un srl?
la valoarea nominala sau de piata, evident in cazul afirmativ?
hotararea asociatului unic care este si debitorul meu, titular al partilor socilale si a majoritatii capitalului social ( in fapt 100%), poate fi revocata pe actiunea paulina?
Cel mai recent răspuns: ContSters221975 , utilizator 21:52, 10 Noiembrie 2011
Parerea mea este ca partile sociale sunt susceptibile de executare silita. Insa de fiecare data cand am intrebat vreun executor judecatoresc daca putem face executarea asupra partilor sociale ale vreunui debitor, mi s-a raspuns ca nu, fara o justificare clara.
Consider ca se poate pune poprire si asupra beneficiului ce urmeaza a fi incasat de asociat ca urmare a impartirii profitului.
Partile sociale nu au valoare de piata, intrucat nu sunt actiuni tranzactionabile la bursa.
Hotararea asociatului unic, care ar duce la diminuarea partilor sociale sau a valorii nominale a partilor sociale poate fi revocata prin atiunea pauliana.
am aceeasi opinie...insa ma gandesc la succesul unei contestatii formulate de debitor in ceea ce priveste imprejurarea ca valoare partilor sociale nu reflecta valoarea patrimoniului...si asta in car eu execut iar debitorul nu-i vinovat
De obicei valoarea nominala a partilor sociale ale unui srl este foarte mica. Aspect care nu-l avantajeaza nici pe creditor. Ar trebui evaluate in asa fel incat sa reflecte valoarea patrimoniului societatii. Atunci nici debitorul nu va putea obiecta nimic.
pai da...dar daca dobandeste adjudecatarul/creditorul etc...100% parti sociale...patrimoniul, respectiv activele...?
Creditorul are de gand sa adjudece el partile sociale?

Alte discuții în legătură

Licitatii de vanzare la executea silita hng hng Intr-un dosar de executare silita, as dori sa stiu cate publicatii de vanzare pot avea loc? Sunt limitate numarul de licitatii? Daca nu se prezinta nimeni la ... (vezi toată discuția)
Executare silita vas55 vas55 Doi soti divorteaza in 2006.In urma partajului apartamentul revine sotiei care plateste sulta si intabuleaza imobilul pe numele ei. In acelasi an creditori ai ... (vezi toată discuția)
Executare silita vas55 vas55 Doi soti divorteaza in 2006.In urma partajului apartamentul revine sotiei care plateste sulta si intabuleaza imobilul pe numele ei ,devenind unic proprietar. ... (vezi toată discuția)