Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... parti sociale si executarea/revocarea hot asociat unic
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

parti sociale si executarea/revocarea hot asociat unic

sunt susceptibile de executare partile sociale la un srl?
la valoarea nominala sau de piata, evident in cazul afirmativ?
hotararea asociatului unic care este si debitorul meu, titular al partilor socilale si a majoritatii capitalului social ( in fapt 100%), poate fi revocata pe actiunea paulina?
Parerea mea este ca partile sociale sunt susceptibile de executare silita. Insa de fiecare data cand am intrebat vreun executor judecatoresc daca putem face executarea asupra partilor sociale ale vreunui debitor, mi s-a raspuns ca nu, fara o justificare clara.
Consider ca se poate pune poprire si asupra beneficiului ce urmeaza a fi incasat de asociat ca urmare a impartirii profitului.
Partile sociale nu au valoare de piata, intrucat nu sunt actiuni tranzactionabile la bursa.
Hotararea asociatului unic, care ar duce la diminuarea partilor sociale sau a valorii nominale a partilor sociale poate fi revocata prin atiunea pauliana.
am aceeasi opinie...insa ma gandesc la succesul unei contestatii formulate de debitor in ceea ce priveste imprejurarea ca valoare partilor sociale nu reflecta valoarea patrimoniului...si asta in car eu execut iar debitorul nu-i vinovat
De obicei valoarea nominala a partilor sociale ale unui srl este foarte mica. Aspect care nu-l avantajeaza nici pe creditor. Ar trebui evaluate in asa fel incat sa reflecte valoarea patrimoniului societatii. Atunci nici debitorul nu va putea obiecta nimic.
pai da...dar daca dobandeste adjudecatarul/creditorul etc...100% parti sociale...patrimoniul, respectiv activele...?
Creditorul are de gand sa adjudece el partile sociale?