Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Incriminarea cametei
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Incriminarea cametei

Stiu ca in acest moment a trecut de Camera Deputatilor legea privind incriminarea cametei si ca ea isi va produce efectele numai dupa ce trece si pe la presedinte. Intrebarea este: pana in acel moment exista vreo forma de incriminare a cametei? pot fi atacati in penal camatarii folosind legislatia in vigoare in momentul acesta?
Camataria nu este fapta prevazuta si pedepsita de actuala lege penala.
Daca s-ar da o astfel de lege, ar trebui inchise toate bancile.
Nu degeaba dobanda in Libia era interzisa prin lege.