avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cale separata cheltuieli de judecata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cale separata cheltuieli de judecata

Va rog sa imi confirmati daca formularea este absolut corecta sau nu

"In privinta cheltuielilor de judecata imi rezerv dreptul unei negocieri pe cale separata"?

Concret cum se procedeaza cu aceasta negociere, se face o invitatie in scris?... daca refuza se recurge la un nou proces doar pt aceste cheltuieli de judecata?
Cel mai recent răspuns: ContSters83715 , utilizator 20:07, 11 Noiembrie 2011
Se cer pe cale separata,bineinteles instanta poate cenzura onorariul
dar nu se negociaza ori le ceri in cadrul actiunii ori pe cale separata,nu se negociaza nimic cel ce cade in pretentii plateste onariul achitat de adversar
Multumesc.

1) Trebuie depusa chitanta la dosar si in cazul caii separate?

Cum se procedeaza pt calea separata - Ma duc cu chitanta la partea care cade in pretentii si atat?

Ultima modificare: Joi, 10 Noiembrie 2011
ContSters83715, utilizator
Nu mai puteti solicita acum dupa ce a ramas in pronuntare.Le cereti pe cale separata cand primiti chitanta.Acum in cadrul acestui proces nu aveti ce face decat daca aveti norocul sa se fi amanat pronuntarea,atunci faceti o cerere anexati chitanta si solicitati :""cu cheltuieli de judecata""EDaca nu deschideti proces separat
bineinteles ca trebuie chitanta altfel cum probati cheltuielile?!?

Alte discuții în legătură

Recuperare taxa avocat marianica marianica Am avut anul acesta o problema juridica. Vecinul meu m-a dat in judecata pentru revendicare imobiliara. Din start sansele lui de a castiga erau ca si ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli de judecata/actiune separata AL MARIN AL MARIN Buna ziua, Am o rugaminte la voi, daca puteti sa ma ajutati. Este vorba despre un dosar castigat si o chitanta platita de client care nu a fost depusa la ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli de judecata Radu Palu Radu Palu In apel avocatul meu nu a aparut. A uitat ca in ziua aceea avem termen de judecata. Am castigat apelul insa mi-a fost respinsa cererea de achitare a ... (vezi toată discuția)