avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 937 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general CASS persoana fizica neautorizata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

CASS persoana fizica neautorizata

Ce obligatii au persoanele fizice neautorizate care obtin venituri impozabile (nu salarii) catre CASS?


Multumesc.
Cel mai recent răspuns: GeorgeMari , utilizator 10:58, 12 Noiembrie 2011
~ Conținut șters la cerere ~
Deci sa inteleg ca 5.5% datoreaza si persoanele fizice care NU SUNT autorizate ?

Multumesc.
GeorgeMari a scris:

Ce obligatii au persoanele fizice neautorizate care obtin venituri impozabile (nu salarii) catre CASS?
Multumesc.

Ce natura au veniturile respective, sunt chirii? Daca nu spuneti natura veniturilor impozabile nu va putem spune daca se datoreaza contributii la sanatate sau nu.

Ultima modificare: Vineri, 11 Noiembrie 2011
adelaida_07, utilizator
Au fost venituri din stainatate ... cei de la ANAF le-au incadrat cand la alte venituri, cand la activitati comerciale, cand la activitati independente (pe o perioada de 3 ani) . Precizez ca veniturile au fost declarate folosind formularul 201 si s-au platit 16% la ANAF.

Multumesc.
Ultima modificare: Vineri, 11 Noiembrie 2011
GeorgeMari, utilizator
Daca venitul din activitati independente este asimilat veniturilor din salarii se plateste contributii la sanatate.

Alte discuții în legătură

Cass pensionar - vanzare teren Barzote Barzote Buna ziua, In anul 2010 bunicul meu care era pensionar a vandut un teren . In anul 2014 a primit de la Casa de Sanatate o Decizie de Impunere pentru plata ... (vezi toată discuția)
Cass/2017 pentru alte venituri iris-siri iris-siri Am primit (acum, în dec.2021) o DECIZIE DE IMPUNERE ANUALA pentru stabilirea contribuției de asigurări sociale de sănătate pe anul 2017, ca urmare a ... (vezi toată discuția)
Persoanele fizice autorizate plãtesc asigurãrile de sãnãtate de 2 ori? cornelia.timpau cornelia.timpau Buna ziua, Am infiintat un PF in anul 2004 pentru taximetrie, ieri am primit o adresa de la finante prim care mi se comunica faptul ca trebuie platite ... (vezi toată discuția)