Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general CASS persoana fizica neautorizata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

CASS persoana fizica neautorizata

Ce obligatii au persoanele fizice neautorizate care obtin venituri impozabile (nu salarii) catre CASS?

Multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
Deci sa inteleg ca 5.5% datoreaza si persoanele fizice care NU SUNT autorizate ?

Multumesc.
GeorgeMari a scris:

Ce obligatii au persoanele fizice neautorizate care obtin venituri impozabile (nu salarii) catre CASS?
Multumesc.

Ce natura au veniturile respective, sunt chirii? Daca nu spuneti natura veniturilor impozabile nu va putem spune daca se datoreaza contributii la sanatate sau nu.

adelaida_07, utilizator
Au fost venituri din stainatate ... cei de la ANAF le-au incadrat cand la alte venituri, cand la activitati comerciale, cand la activitati independente (pe o perioada de 3 ani) . Precizez ca veniturile au fost declarate folosind formularul 201 si s-au platit 16% la ANAF.

Multumesc.
GeorgeMari, utilizator
Daca venitul din activitati independente este asimilat veniturilor din salarii se plateste contributii la sanatate.