Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general CASS persoana fizica neautorizata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

CASS persoana fizica neautorizata

Ce obligatii au persoanele fizice neautorizate care obtin venituri impozabile (nu salarii) catre CASS?

Multumesc.
Veniturile sunt din vanzarea unor spatii publicitare pe un website(prin Google Adsense)... sunt acestea asimilate veniturilor din salarii ? Eu nu sunt si nu am fost angajat la nici o firma din Romania sau strainatate in aceasta perioada.

Am fost la ANAF si am cerut o adeverinta cu veniturile pe ultimii 5 anii ... in aceasta sunt trecute toate ca "Venituri din Strainatate"; fara alta precizare.

Depinde de cei de la CASS cum vor fi asimilate veniturile ?

Multumesc mult pentru raspunsuri.
GeorgeMari, utilizator
Va solicita casa de sanatate sa platiti contributie?
Nu. Dar as vrea sa fiu sigur ca nu ma vor anunta peste cativa ani ca am de platit + penalitatile aferente.

Cum pot afla sigur daca trebuie sa platesc ceva la CASS? Daca ma duc la ei sigur imi spun ca trebuie sa platesc... ca sa mai aduca bani la buget.

Multumesc.
In legea 95 din 2006 avem:

ART. 257
(1) Persoana asigurata are obligatia platii unei contributii banesti lunare pentru asigurarile de sanatate,[...].
(2) Contributia lunara a persoanei asigurate se stabileste sub forma unei cote de 6,5%, care se aplica asupra:
a) veniturilor din salarii sau asimilate salariilor care se supun impozitului pe venit;
b) veniturilor impozabile realizate de persoane care desfasoara activitati independente care se supunimpozitului pe venit; daca acest venit este singurul asupra caruia se calculeaza contributia, aceasta nu poate fi mai mica decat cea calculata la un salariu de baza minim brut pe tara, lunar;
c) veniturilor din agricultura supuse impozitului pe venit si veniturilor din silvicultura, pentru persoanele fizice care nu au calitatea de angajator si nu se incadreaza la lit. b);
d) indemnizatiilor de somaj;
e) veniturilor din cedarea folosintei bunurilor, veniturilor din dividende si dobanzi, veniturilor din drepturi de proprietate intelectuala realizate in mod individual si/sau intr-o forma de asociere si altor venituri care se supun impozitului pe venit numai in cazul in care nu realizeaza venituri de natura celor prevazute la lit. a) - d), dar nu mai putin de un salariu de baza minim brut pe tara, lunar;
f) veniturilor realizate din pensii.

Avand in vedere ca acesta e singurul venit impozabil obtinut, va incadrati la lit. e) si datorati CASS.
Multumesc mult pentru raspuns.

Cum trebuiesc declarate aceste venituri la CASS?

Ma duc cu adverinta luata de la ANAF si imi calculeaza ei ce trebuie sa le dau ?
Vor fi aplicate si penalitati/dobanzi daca ma prezint singur si le declar ?
Am auzit ca sunt oferite niste scutiri de la plata penalitatilor pana la sfarsitul anului... as putea beneficia de aceste scutiri?

Pana cand trebuiesc declarate/platite contributiile CASS pe un an ?.... de exemplu la ANAF depuneam declaratia pana pe 15 mai anul urmator si plateam cand primeam decizia de impunere.
La CASS pana cand trebuiau declarate veniturile ?

Multumesc.