avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... REVISAL-SPORUL DE NOAPTE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

REVISAL-SPORUL DE NOAPTE

Buna seara,inPotrivit art. 3 alin. lit.g. din HG nr.500/2011, privind registrul general de evidenta a salariatilor, registrul se completeaza in ordinea angajarii si cuprinde salariul, sporurile si cuantumul acestora. Am inteles ca pentru fiecare modificare a cuantumului sporurilor se va face o inregistrare.Intrebarea mea este urmatoarea:
pentru sporul de noapte care variaza in fiecare luna in functie de orele lucrate,statul se intocmeste dupa data de 30 sau 31 a lunii respective,cu ce data consemnam in Revisal ca data aparitiei modificarii sporului stiind ca acesta se modifica pentru perioada 01-30 ale lunii precedente si depasim termenul de 20 zile lucratoare pentru inregistrarea Revisalului?
Cel mai recent răspuns: zxz19 , utilizator 20:25, 21 Noiembrie 2011
HG nr.500/2011 a fost modificata prin HG nr.1105/2011 , in sensul ca drepturile salariale care se completeaza in registrul de evidenta a salariatilor, respectiv salariul de baza lunar brut si sporurile, sunt cele prevazute in contractul individual de munca.

Ori de cate ori intervin modificari ale acestora, termenul se calculeaza de la producerea modificarilor, respectiv de la data constituirii drepturilor salariale (intocmirea statelor de plata a salariilor).
Daca nu trec sporul de noapte in CIM, dar il acord , nu trebuie operat in ReGES.
Va rog sa-mi confirmati sau sa infirmati.
Ultima modificare: Sâmbătă, 12 Noiembrie 2011
Herra_, utilizator
Herra_ a scris:

Daca nu trec sporul de noapte in CIM, dar il acord , nu trebuie operat in ReGES.
Va rog sa-mi confirmati sau sa infirmati.


Este corecta interpretarea dvs .. HG prevede clar ca numai sporurile prevazute in c.i.m. se completeaza in REVISAL .. per a contrario, sporurile acordate in baza ccm aplicabil angajatorului sau in baza altor documente emise de catre acesta nu se completeaza in REVISAL ..... inca o scapare a legiuitorului ...

Multumesc.
Nu o sa ma folosesc de aceasta portita pentru persoanele care presteaza munca de noapte in mod frecvent ( paza ). Dar cele cateva ore de noapte 2-4 ore / saptamana (ospatari), nu le-am mai trecut in CIM.
Multumesc inca o data.
Ultima modificare: Sâmbătă, 12 Noiembrie 2011
Herra_, utilizator
freeelis a scris:

Herra_ a scris:

Daca nu trec sporul de noapte in CIM, dar il acord , nu trebuie operat in ReGES.
Va rog sa-mi confirmati sau sa infirmati.


Este corecta interpretarea dvs .. HG prevede clar ca numai sporurile prevazute in c.i.m. se completeaza in REVISAL .. per a contrario, sporurile acordate in baza ccm aplicabil angajatorului sau in baza altor documente emise de catre acesta nu se completeaza in REVISAL ..... inca o scapare a legiuitorului ...




Contractul individual de munca se completeaza cu CCM aplicabil. deci am putea interpeta ca sporurile prevazute in CCM fac parte din CIM, nu?

Alte discuții în legătură

Noul revisal si sporurile nepermanente draganmariana draganmariana Of, am urmatoarea problema: am o societate in care dam spor de sambata si duminica 5% iar spor de sarbatori legale la fel 5 % , acestea sunt prevazute cu act ... (vezi toată discuția)
Revisal MariaRamona MariaRamona Daca un salariat primeste lunar o anumita suma de bani care este trecuta la alte sporuri, aceasta trebuie declarata in revisal? In contractul individual de ... (vezi toată discuția)
Sporul de noapte in revisal margele margele Se trece sporul de noapte in revisal daca este un spor ocazional? Nu este un spor permanent, se calculeaza doar pentru 2 ore de noapte si nu se acorda in ... (vezi toată discuția)