Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revisal

Daca un salariat primeste lunar o anumita suma de bani care este trecuta la alte sporuri, aceasta trebuie declarata in revisal? In contractul individual de munca nu este specificata aceasta suma.
Multumesc!
Potrivit HG nr.500/2011, in revisal se completeaza si se transmit sporurile prevazute in contractul individual de munca.
Daca acest spor este acelasi in fiecare luna, nu poate fi considerat spor cu caracter permanent si trebuie declarat in Revisal?
Poate fi considerat spor cu caracter permanent , insa va trebui sa fie prevazut in c.i.m. pentru a fi completat in REVISAL..... HG 500/2011 nu face nicio distinctie intre sporuri.
In consecinta, daca acest spor a fost acordat si trecut la rubrica "Alte Sporuri" si nu a fost declarat in Revisal nu suntem in culpa?
Problema de la care se pleaca nu este daca s-a acordat sau nu acel spor , ci daca este prevazut in c.i.m.? .... legea este clara, se completeaza si se transmit sporurile prevazute in c.i.m. .. per a contrario, sporurile neprevazute in c.i.m. nu se opereaza in REVISAL.