Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... CUSTODIE COMUNA
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

CUSTODIE COMUNA

buna ziua.ma numesc radu si sant divortat de circa 6 ani.in urma casniciei a rezultat o fetita care la data pronuntarii divortului avea 3 ani si care a fost incredintata evident mamei eu avand dreptul la infimul si ridicolul program de vizita care obisnuiau instantele frusstrate sa le dea in ciuda faptului ca fetita era extrem de atasata de mine.pur si simplu a distruso ea fiind deja cu sindromul asperger.La 2 ani de la divort,mama nemaifacand fata cu gradinita servici cu dusul si cu adusul etc mi-a solicitat ajutorul care imediat i l-am oferit.Si de atunci sant 3 ani decand duc si aduc fetita de la gradinita ulterior scoala ramane multe nopti si weekenduri la mine ,numai eu o scot in oras ca masa prefera sa stea acasa si sa bea bere si cafea si sa fumeze,fac temele in mod responsabil nu ca maica-sa ca sa scape repede i le scrie ea iar toate vacantele si le petrece la bunici adica parintii mei de care este iarasi f atasata.Insa in acest timp am convenit ca din moment ce ma ocup de copil atat de mult sa nu-i mai virez pensia alimentara care era de 90 de lei lunar implicarea mea depasind cu mult aceasta suma prin ce cheltuiam cu fetita mea.In momentul de fata insa fosta sotia si-a gasit pe cineva stabil dupa multe incercari cu diversi barbati si a putut si a avut inima sa fie atat de cruda sa nu mai lase fetita la mine decat la vechiul program de vizita sa nu ma mai lase sa ma implic in viata ei si mai mult decat atat sa ma ameninte cu proces de neplata a pensiei alimentare care e drept nu i-am livrat-o in urma acordului verbal doar stabilit.Intrebarea mea este...avand in vedere faptul ca defapt eu m-am ocupat de fetita atatia ani fapt care se poate f usor proba prin marturia fetitei a invatatorului si a logopedului unde o duceam pe fetita si afamiliei mele la care fetita a lcuit pe timp de vacanta,poate acea scapare a neplatii pensiei alimentare sa ma impiedice sa obtin custodia comuna?
Nu va poate impiedica ,dar aveti grija sa nu va faca plangere penala fosta sotie.Nu ar fi rau sa-i trimiteti banii de acum incolo cu mandat pentru a evita alte probleme.Puteti audia martori care sa faca dovada preocuparii dvs fata de copil si fata de nevoile lui.
Plangerea penala nu duce la nicio copndamnare pentru perioada cat fata a stat cu dv. Custodia comuna va fi usor de obtinut, incercati chiar sa stabiliti locuinta copilului la dv.
a-si dori sa mai intreb...fosta sotie practic nu este capabila si nu exagerez, sa lucreze cu copilul la matematica si chiar si la romana in conditiile in care fetita e doar in clasa a treia.A absolvit doar 8 clase iar mie m-i se pare ca are o capacitate de discernamant extrem de redusa.Ultima oara i-mi amintesc ca a gresit toata tema iar la tema din urmatoarea zi chiar si-a luat inima in dinti si m-a sunat sa-mi spuna ca ea nu pricepe nimic si ca sa fac eu temele cu copilul.Ca sa aveti o idee...la un exercitiu de genul Mihaita in loc sa scada pe 128 l-a adunat,care este diferenta dintre rezultatul iesit si cel care ar trebui sa fie ea a scris si a invatat copilul ca 129.Iar in continuare toate exercitiile le-a gresit in modul in care reiesea ca era f departe macar de metoda de rezolvare sau de capacitatea de a intelege textul sau exercitiul.Acum nu stiu ce face dar stiu ca nu e ok treaba.In fine, intrebarea era...exista o cale legala ca atunci cand o sa cer custodia comuna(in ianuarie) sa pot cere o expertiza de competenta sau ceva de genul a doamnei din care sa reiasa capacitatile dansei de educare,invatare si instruire a copilului.Daca da,va rog sa-mi mentionati si articolul...va multumesc din suflet
Daca aveti deja probe care sa arate ca doamna ar avea discernamant redus ori starea de constienta alterata etc. poate.
In realitate sunt slabe sanse ca sa ajungeti la o astfel de expertiza.
se numeste evaluarea capacitatii parentale si se face de catre un spiholog numit de instanta.

daca puteti proba ceeace afirmati , aveti mari sanse in reancredintarea minorei, mai ales ca , cel mai probabil, va fi si audiata.