Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... executare pedeapsa cumul de puncte cod rutier
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

executare pedeapsa cumul de puncte cod rutier

In 6.05.2007 am cumulat 15 puncte de penalizare. Pe 26.09.2008 m-am prezentat la politie dupa ce mi-a transmis un vecin ca am fost cautat de un agent de la politia rutiera. La politie mi s-a aratat un document (cred ca un ordin de serviciu al agentului respectiv), document de care am luat la cunostinta doar vizual, datat 13.05.2008 in care scria ca permisul meu se supenda pentru 60 de zile: 30 zile pentru cumul de puncte + alte 30 pentru neprezentare in termenul de 5 zile de la primirea notificarii de ma prezenta la politie. Precizez ca nu am primit aceasta notificare, nici macar la prezentarea mea la politie. Mi s-a inmanat o dovada fara drept de circulatie, fara perioada. Se poate face plangere impotriva executarii pedepsei, tinand cont de circumstantele de mai sus?
Depuneti o plangere la Inspectoratul Judetean de Politie, in acest sens. Mentionati faptul ca nu ati primit deloc acea notificare si nici la prezentarea dvs la politie nu v-au inmanat asa ceva.
mallox a scris:

In 6.05.2007 am cumulat 15 puncte de penalizare. Pe 26.09.2008 m-am prezentat la politie dupa ce mi-a transmis un vecin ca am fost cautat de un agent de la politia rutiera. La politie mi s-a aratat un document (cred ca un ordin de serviciu al agentului respectiv), document de care am luat la cunostinta doar vizual, datat 13.05.2008 in care scria ca permisul meu se supenda pentru 60 de zile: 30 zile pentru cumul de puncte + alte 30 pentru neprezentare in termenul de 5 zile de la primirea notificarii de ma prezenta la politie. Precizez ca nu am primit aceasta notificare, nici macar la prezentarea mea la politie. Mi s-a inmanat o dovada fara drept de circulatie, fara perioada. Se poate face plangere impotriva executarii pedepsei, tinand cont de circumstantele de mai sus?

referitor la problema dvs ,daca rasfoim putin Regulamentul de aplicare a OUG 195/2002,gasim la un anume art. cazul in care va aflati dvs actualmente...

Art. 209

(1) La cumulul a cel putin 15 puncte de penalizare, serviciul politiei rutiere din judetul care are in evidenta conducatorul de autovehicul comunica acestuia, in scris, in termen de 10 zile de la data inregistrarii in evidenta a ultimelor puncte de penalizare, sanctiunea contraventionala complementara a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce, precum si obligatia de a se prezenta la sediul politiei rutiere, in termen de 5 zile de la primirea instiintarii scrise, pentru a preda permisul de conducere.
(2) Titularul permisului de conducere are dreptul de a conduce autovehicule de la data cumularii celor 15 puncte de penalizare si pana la data expirarii termenului cand avea obligatia de a preda permisul de conducere sau, dupa caz, pana la data predarii permisului de conducere.
(3) Suspendarea exercitarii dreptului de a conduce autovehicule opereaza in ziua urmatoare celei in care a fost predat permisul de conducere sau, dupa caz, a expirat termenul de predare a acestuia.

(4) In cazul in care titularul permisului de conducere nu se prezinta la politie, in termenul prevazut la alin.(1), perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce autovehicule se majoreaza, de drept, cu 30 de zile.

(5) In situatia in care titularul permisului de conducere face dovada imposibilitatii prezentarii la politie in termenul de 5 zile de la primirea instiintarii scrise, perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce autovehicule dispusa potrivit alin.(4) se anuleaza.

..daca dvs puteti face dovada ca este asa cum spuneti si politia nu va instiintat dupa cum prevede si legiuitorul,atunci faptul ca au suspendat cu inca 30 zile dreptul a circula este unul din renumitele abuzuri cu care incearca sa ne faca sa ne obisnuim aceasta mare institutie a zilelor noastre,”MILITIA” romana ...

in concluzie,dupa cum va sfatuia si domnul consilier,depuneti o plangere la IJP,iar daca problema dvs nu se solutioneaza,singura cale de rezolvare este instanta de judecata unde evident politiei i se va cere sa faca dovada instintarii dvs,iar daca aceasta dovada nu exista,se va constata abuzul comis...atentie insa,ca probabil instanta va dispune anularea perioadei de 30 zile aplicata ptr neprezentare ci nu ptr cumulul celor 15 pct penalizare...mult SUCCES va doresc si incercati ca pe viitor sa respectati legea,este datoria noastra,a tuturor !!! ;)