Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... schimbare judecator
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

schimbare judecator

este legal ca la ultimul termen de judecata ,la instanta de fond, sa se prezinte alt judecator decit cel care a judecat pina in acel moment cauza?
Da, este si el om.
...daca judecatorul anterior are motive intemeiate sa nu se prezinte sau se abtine de la a da o sentinta,se poate,dar este discutabil!
nu este legal este nulitate absoluta prev de 197 alin 2 c proc pen ,pt ca se incalca 292 c proc pen ref la compunerea instantei,daca vb de un dosar penal
....daca este dosar penal ...colega are dreptate...dar daca nu intaresc cele afirmate!!!
Este vorba de dosar penal. Multumesc