Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... schimbare judecator
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

schimbare judecator

este legal ca la ultimul termen de judecata ,la instanta de fond, sa se prezinte alt judecator decit cel care a judecat pina in acel moment cauza?
Este cat se poate de legal. Daca judecatorul a fost schimbat pana la inceperea dezbaterilor nu este nicio problema. A se vedea art 292 pt. 2 teza ultima. c.p.p.
Dispozitiile referitoare la compunerea instantei nu se aplica aici.
Da, este legal, daca se schimba pana la inceperea dezbaterilor, deoarece asa cum zicea un coleg, si judecatorii sunt oameni si pot intervenii diverse probleme. Daca schmbarea intervine dupa inceperea dezbaterilor atunci acestea vor fi reluate de la inceput.
ContSters178374, utilizator