avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... adeverinta grupa de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

adeverinta grupa de munca

Buna Ziua,

Ma numesc Aurora si ma confrunt cu problema obtinerii unei adeverinte pentru grupa de munca. Firma la care am lucrat nu mai exista. Cine mai poate sa-mi dea o adeverinta din care trebuie sa reiasa ca in perioada 1982-1999 am lucrat in grupa II de munca ?
Poate sa ma ajute cineva ?
Multumesc !
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:58, 29 Noiembrie 2011
Incercati la Arhivele Nationale din judetul in care a functionat firma respectiva.
Doar prin instanta judecatoreasca puteti obtine o hotarare care sa tina loc de adeverinta. Actiunea este scutitita de taxa de timbru.
Ultima modificare: Sâmbătă, 12 Noiembrie 2011
Georgeta Anghel (Rusu), Avocat
aur19 a scris:

Buna Ziua,

Ma numesc Aurora si ma confrunt cu problema obtinerii unei adeverinte pentru grupa de munca. Firma la care am lucrat nu mai exista. Cine mai poate sa-mi dea o adeverinta din care trebuie sa reiasa ca in perioada 1982-1999 am lucrat in grupa II de munca ?
Poate sa ma ajute cineva ?
Multumesc !


Adeverinţele se eliberează pe baza documentelor verificabile aflate în evidenţele angajatorilor sau ale deţinătorilor de arhive.
Prin deţinătorii de arhive se înţelege persoana juridică în a cărei păstrare se află documente în baza cărora se poate întocmi şi elibera adeverinţa în speţă.
Cererile prin care persoanele interesate solicită eliberarea adeverinţelor prin care se atestă faptul că în anumite perioade anterioare datei de 1 aprilie 2001 şi–au desfăşurat activitatea în locuri de muncă încadrate în grupele I şi/sau a II–a de muncă se depun la angajatori sau la deţinătorii arhivelor acestora, după caz.

Daca angajatorul nu mai exista atunci adresati-va celor care i-au preluat arhiva .. in speta, Arhivele Nationale .. ITM-ul nu a preluat nicio arhiva de la fostele societati de stat si nici de la alte societati ...
Buna ziua,

Si eu ma confrunt cu acceasi problema ca si Aurora.
Intrebarea este catre ce instanta judecatoreasca sa ma indrept si impotriva cui?
Am raspuns scris de la Arhivele nationale ca nu detin evidente de la firma in discutie si ma indruma catre lichidatorul firmei. Iar firma lichidatoare mi-a eliberat o adeverinta insa nu acopera toata perioada (acopera 10 ani din 24) pe motiv ca nu detin arhiva integrala.
In aceasta situatie cui ma adresez?
Ultima modificare: Marți, 29 Noiembrie 2011
elenavanca, utilizator
elenavanca a scris:

Buna ziua,

Si eu ma confrunt cu acceasi problema ca si Aurora.
Intrebarea este catre ce instanta judecatoreasca sa ma indrept si impotriva cui?


Instanta competenta este Tribunalul judetean in raza caruia domiciliati .. insa incercati sa obtineti acele adeverinte de la ITM sau fostii angajatori ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare carte de munca , buna ziua , prietenul meu a lucrat in peroada anilor 1978-1991 ... dannymoga dannymoga Buna ziua , prietenul meu a lucrat in peroada anilor 1978-1991 la Intreprinderea de utilaj greu constructii presurtat IUGC , incearca sa recupereze cartea de ... (vezi toată discuția)
Recunoastere grupa i de munca MoraruLM MoraruLM Am lucrat la societatea SC VERACHIM SA Giugiu (fostul Combinat Chimic Giurgiu) in peroada 03.09.1985-28.10.1988 iar lichidatorul judiciar al societatii, firma ... (vezi toată discuția)
Aș dori să fac o acțiune în instanță pentru reconstituirea vechimii în munca 1998-2000. sunt suficiente ca probe contractul din acea perioadă și o adeverință de salariu? nu mai am cartea de muncă mms_74 mms_74 As dori sa fac o actiune in instanta pentru reconsituirea vechimii in munca pentru perioada 1998-2000. Nu mai sunt in posesia carnetului de munca ci doar a ... (vezi toată discuția)