Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... adeverinta grupa de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

adeverinta grupa de munca

Buna Ziua,

Ma numesc Aurora si ma confrunt cu problema obtinerii unei adeverinte pentru grupa de munca. Firma la care am lucrat nu mai exista. Cine mai poate sa-mi dea o adeverinta din care trebuie sa reiasa ca in perioada 1982-1999 am lucrat in grupa II de munca ?
Poate sa ma ajute cineva ?
Multumesc !
Incercati la Arhivele Nationale din judetul in care a functionat firma respectiva.
Doar prin instanta judecatoreasca puteti obtine o hotarare care sa tina loc de adeverinta. Actiunea este scutitita de taxa de timbru.
Georgeta Anghel (Rusu), Avocat
aur19 a scris:

Buna Ziua,

Ma numesc Aurora si ma confrunt cu problema obtinerii unei adeverinte pentru grupa de munca. Firma la care am lucrat nu mai exista. Cine mai poate sa-mi dea o adeverinta din care trebuie sa reiasa ca in perioada 1982-1999 am lucrat in grupa II de munca ?
Poate sa ma ajute cineva ?
Multumesc !

Adeverinţele se eliberează pe baza documentelor verificabile aflate în evidenţele angajatorilor sau ale deţinătorilor de arhive.
Prin deţinătorii de arhive se înţelege persoana juridică în a cărei păstrare se află documente în baza cărora se poate întocmi şi elibera adeverinţa în speţă.
Cererile prin care persoanele interesate solicită eliberarea adeverinţelor prin care se atestă faptul că în anumite perioade anterioare datei de 1 aprilie 2001 şi–au desfăşurat activitatea în locuri de muncă încadrate în grupele I şi/sau a II–a de muncă se depun la angajatori sau la deţinătorii arhivelor acestora, după caz.

Daca angajatorul nu mai exista atunci adresati-va celor care i-au preluat arhiva .. in speta, Arhivele Nationale .. ITM-ul nu a preluat nicio arhiva de la fostele societati de stat si nici de la alte societati ...
Buna ziua,

Si eu ma confrunt cu acceasi problema ca si Aurora.
Intrebarea este catre ce instanta judecatoreasca sa ma indrept si impotriva cui?
Am raspuns scris de la Arhivele nationale ca nu detin evidente de la firma in discutie si ma indruma catre lichidatorul firmei. Iar firma lichidatoare mi-a eliberat o adeverinta insa nu acopera toata perioada (acopera 10 ani din 24) pe motiv ca nu detin arhiva integrala.
In aceasta situatie cui ma adresez?
elenavanca, utilizator
elenavanca a scris:

Buna ziua,

Si eu ma confrunt cu acceasi problema ca si Aurora.
Intrebarea este catre ce instanta judecatoreasca sa ma indrept si impotriva cui?

Instanta competenta este Tribunalul judetean in raza caruia domiciliati .. insa incercati sa obtineti acele adeverinte de la ITM sau fostii angajatori ...