Forum Bani şi Afaceri ... Cursul de schimb şi piaţa ... Garantarea depozitelor bancare - la ce valoare se ...
Discuție deschisă în Cursul de schimb şi piaţa monetară

Garantarea depozitelor bancare - la ce valoare se calculeaza euro?

Depozitele bancare pentru persoane fizice sunt garantate de guvern pentru suma de 100.000 euro.
La ce valoare este socotit euro, la cursul din perioada respectiva sau la cursul cand Romania a intrat in UE ( asa cum e socotit la firme care au atins plafonul de 35000 euro si devii platitor de TVA )
Se calculează prin utilizarea cursurilor de schimb valutar, comunicate de Banca Naţională a României în data la care depozitele au devenit indisponibile