Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dovada ridicare masina parcata neregulamentar
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dovada ridicare masina parcata neregulamentar

Mi-a fost ridicata masina pt parcare neregulamentara. Trebuie sa achit taxa de ridicare, taxa de transport si taxa de depozitare (pe 24 h) + amenda de la politie. Intreb cine trebuie sa-mi faca dovada (cu poze) ca masina era parcata neregulamentar: politia sau firma de ridicari? Daca vreau sa contest toata treaba, in cererea de chemare in judecata trebuie sa trec si politia (pt amenda) si firma de ridicari (pt taxele enumerate mai sus)?
Ridicarea autoturismelor parcate neregulamentar se realizeaza de catre echipaje mixte politie si firma specializata
In eventualitatea in care apreciati ca masura este netemenica,aveti dreptul legal sa formulati plangere contraventioanla,in termen de 15 zile de la comunicarea PV la judecatoria responsabila locatiei unde a fost constatata si consemnata contraventia