Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort de comun acord fara prezenta sotului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort de comun acord fara prezenta sotului

Buna seara, sunt casatorita de un an si jumatate, sotul nu este cetatean roman, dar am facut casatoria aici in Romania. Nu avem copii, nici bunuri de impartit, de asemenea suntem amandoi de acord sa divortam. Problema este ca sotul se afla in alt stat, repet, el nici nu este catetean roman, iar momentan nu poate sa vina in Romania. Este neaparat nevoie sa apelez la un avocat? Intreb asta pt ca nu avem nimic absolut de impartit si suntem perfect de acord ambii. Doar neprezentarea lui putand fi o problema sau nu. Deci, prima intrebare? Pot inainta fara avocat procedurile? Daca da, unde anume? La tribunalul pe raza orasului unde a si avut loc casatoria? Cam care sunt costurile intr-o situatie de genul asta si ce anume necesit ca si documente? Ma refer aici si la copii dupa actele sotului sau un acord in scris al sau, ce anume necesit intru totul si unde ma prezint? Multumesc mult pt timpul acordat!
Sotul poate sa mandateze pe cineva sa il reprezinte. Aveti 3 optiuni de divort:
1. La starea civila, dureaza 30 de zile
2. La notar, dureaza 30 de zile
3. La judecatorie, dureaza intre 5 zile prin calea medierii.
Dupa noul cod civil puteti divorta de comun acord fara avocat si la starea civila unde v-ati casatorit, la notariat, consulat sau la judecatorie.Alegeti varianta ce va avantajeaza.Documente necesare: Certificatul de casatorie original, copii xerox dupa cartile de identitate si o solicitare motivata. Daca va prezentati la judecatorie actiunea trebuie motivata si incadrata legal.Acolo aveti nevoie de sprijin juridic. Va recomand notariatul.Costurile si detaliile le aflati acolo.
Crissa C, Consilier juridic
Va multumesc ff mult. Insa as vrea sa stiu ce anume as avea nevoie din partea sotului care nu este prezent? Sau difera de la caz la caz? La starea civila cum anume se desfac casatorii? Este prima oara cand aud :wassat:
E o vorba: acolo unde inchei, tot acolo sa si deschei.

Ati avea nevoie de o procura a sotului care sa imputerniceasca o alta persoana sau un avocat sa divorteze in numele lui. Totusi, intrebati la Starea Civila unde v-ati casatorit daca accepta un reprezentant sau trebuie sa fie in persoana.

In instanta sigur merge cu mandatar, la fel si la notar din cate am inteles (dar la notar trebuie sa fie prezent la momentul luarii consimtamantului pentru divort, dupa 30 de zile de la depunere) dar nu stiu daca si la starea civila.
Alexandru Munteanu, Avocat
Alex_Munteanu a scris:

E o vorba: acolo unde inchei, tot acolo sa si deschei.

Ati avea nevoie de o procura a sotului care sa imputerniceasca o alta persoana sau un avocat sa divorteze in numele lui. Totusi, intrebati la Starea Civila unde v-ati casatorit daca accepta un reprezentant sau trebuie sa fie in persoana.

In instanta sigur merge cu mandatar, la fel si la notar din cate am inteles (dar la notar trebuie sa fie prezent la momentul luarii consimtamantului pentru divort, dupa 30 de zile de la depunere) dar nu stiu daca si la starea civila.

Daca ar exista posibilitatea sa divortezi prin mandatar, de ce nu se si casatoresc prin reprezentanti? E logic ca nu poti divorta prin reprezentare, cel putin la starea civila sau notariat, iar la tribunal nu ma pot exprima.