Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale AUTORIZATIE PF
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

AUTORIZATIE PF

BUNA ZIUA , ESTE ADEVARAT CA PF TREBUIE SA FACA DIN NOU TOATA DOCUMENTATIA PENTRU A FII IN LEGALITATE , PENTRU A PUTEA AVEA CALITATE DE ANGAJATOR :stunned:
dvs. in termen de un an de la data aparitiei OG 44/2008 trebuie sa optati pentru modificarea de forma juridica din P.F. in PFA si daca aveti angajati sau considerati ca veti avea din PF in Intreprindere Individuala.
Pentru a face aceste modificari intradevar trebuie sa depuneti o serie de acte aproape ca la constituire.
Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 44/2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre persoanele fizice autorizate, intreprinderile individuale si intreprinderile familiale a fost publicata in Monitorul Oficial Partea I nr. 328 din 25.04.2008 - data la care a intrat in vigoare - prevede la art.39:

Art. 39. –
(2) Persoanele fizice si asociatiile familiale autorizate si inregistrate in registrul comertului in temeiul unor acte normative anterioare prezentei ordonante de urgenta pot functiona in baza certificatului de inregistrare, emis de oficiul registrului comertului de pe langa tribunal, un an de la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta.
(3) Pana la implinirea termenului de un an, persoanele prevazute la alin. (2) vor opta pentru desfasurarea activitatii in una dintre formele prevazute de prezenta ordonanta de urgenta. Dispozitiile cap. II se aplica in mod corespunzator (cap.II- inregistrarea si autorizarea functionarii, nota noastra).
(4) Persoanele prevazute la alin. (2) care nu si-au exercitat dreptul de optiune isi inceteaza activitatea si vor fi radiate din registrul comertului, din oficiu, fara nicio alta formalitate.
(5) Rezolutia prin care directorul oficiului registrului comertului de pe langa tribunal dispune radierea se publica pe pagina de internet a Oficiului National al Registrului Comertului si se afiseaza, sub forma tabelara, la sediul oficiului registrului comertului unde s-a dispus radierea. Impotriva rezolutiei se poate formula plangere, in conditiile art. 12, care se aplica in mod corespunzator.
Asadar. mai aveti ceva timp la dispozitie...:)