Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Documente financiare/contabile ale unei asociatii
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Documente financiare/contabile ale unei asociatii

Buna seara,

Care sunt documentele contabile si fiscale ale unei Asociatii (ONG)?

Multumesc anticipat
Buna seara,

Documentele finaciar-contabile si fiscale utilizate in cadrul unei organizatii non-guvernamentale sunt cele mentionate in Ordinul 1969/2007, OMFP 3055/2009, modificate prin Ordin 2869/2010.

[ link extern ] /

[ link extern ]

www.avocatnet.ro/content/art...

[ link extern ]

Sistemul de contabilitate aplicat este cel in partida dubla. Se utilizeaza si se intocmesc:
- registru de casa
- facturi
- chitante
- note de receptii
- bonuri de consum
- ordine de deplasare
- formulare de decont
- foi de parcurs
- liste de inventariere
- contracte
- balanta contabila
- bilant
- declaratia 112 lunar, in cazul in care aveti salariati
- declaratia 100
- declaratia 300
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Multumesc mult.
Bună ziua
Am înfiinţat recent o asociaţie şi aş vrea să ştiu dacă se poate aplica prevederile prevăzute în Cap.I. pct.2. din Anexa nr.2 la Ordinul 1969/2007, respectiv să se ţină contabilitatea în partidă simplă. Menţionez că acest lucru a fost prevăzut şi în actul constitutiv aşa cum prevede textul de lege de mai sus.
Dacă se poate aplica, vă rog să specificaţi registrele şi rapoartele obligatorii în acest caz.
Vă mulţumesc anticipat pentru răspuns.