Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA LA CEREALE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA LA CEREALE

Buna seara,
Am o societate cu domeniul de activitate ''Transporturi rutiere si de marfuri'', pana acum am transportat cu masinile mele agregate (balast, nisip....), acum vreau sa transport cereale pe care sa le vand clientilor. Ce noutati apar: declaratii noi, TVA-ul este tot 24%. Este vorba de agricultura si nu stiu cum sa procedez. Va multumesc.
Buna dimineata,

Pentru obtinerea autorizatiei de transport pentru cereale aveti nevoie de urmatoarele documente:

1. cerere tip;
2. buletin de identitate;
3. act de studii;
4. carnet de conducere;
5. certificat de înmatriculare a mijlocului de transport;
6. certificat de omologare a mijlocului de transport;
7. dovada spatiului de parcare;licentã de transport;
8. aviz Inspectoratul Politiei Sanitare si Medicinã preventivã, Oficiul Rutier, Inspectoratul de Politie (dupã caz);
9. facturã sau talon pentru utilajul agricol (unde este cazul).

Licenta de transport se obtine de la A.R.R. Autorizatia pentru transportul cerealelor se elibereaza de catre Ministerul Transporturilor.
Multumesc mult pentru ajutor. O seara buna!
Cu mare placere. Si Dvs.! :)