avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 558 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA LA CEREALE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA LA CEREALE

Buna seara,
Am o societate cu domeniul de activitate ''Transporturi rutiere si de marfuri'', pana acum am transportat cu masinile mele agregate (balast, nisip....), acum vreau sa transport cereale pe care sa le vand clientilor. Ce noutati apar: declaratii noi, TVA-ul este tot 24%. Este vorba de agricultura si nu stiu cum sa procedez. Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 23:02, 5 Decembrie 2011
Buna dimineata,

Pentru obtinerea autorizatiei de transport pentru cereale aveti nevoie de urmatoarele documente:

1. cerere tip;
2. buletin de identitate;
3. act de studii;
4. carnet de conducere;
5. certificat de înmatriculare a mijlocului de transport;
6. certificat de omologare a mijlocului de transport;
7. dovada spatiului de parcare;licentã de transport;
8. aviz Inspectoratul Politiei Sanitare si Medicinã preventivã, Oficiul Rutier, Inspectoratul de Politie (dupã caz);
9. facturã sau talon pentru utilajul agricol (unde este cazul).

Licenta de transport se obtine de la A.R.R. Autorizatia pentru transportul cerealelor se elibereaza de catre Ministerul Transporturilor.
Multumesc mult pentru ajutor. O seara buna!
Cu mare placere. Si Dvs.! :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare factura din februarie denisa2011 denisa2011 Buna ziua, in luna aprilie mi-a sosit din Danemark o factura din feb 2013; cum ma sfatuiti sa fac? O introduc in luna martie 2013 si fac rectificativa la ... (vezi toată discuția)
Reguli noi de facturare forsi68 forsi68 Am citit azi un articol aici pe avocatnet.ro despre regulile noi de facturare si la ce trebuie sa apara pe factura.Nu inteleg ceva , Scrie acolo , citez ... (vezi toată discuția)
Daca e in reorganizare se factureaza fara tva? OANA GORAN OANA GORAN am primit o instiintare de la o sc ca se afla in reorganizare si ca trebuie sa le facturez fara tva ? dc?:stunned: stie cineva unde scrie treaba asta? ... (vezi toată discuția)