Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... doua norme
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

doua norme

in calitate de medic rezident cu drept de libera practica am mai obtinut un post de medic intr-o clinica privata - urgente. Pot avea doua locuri de munca in cazul in care lucrand in garzi pot respecta programul la ambele locuri de munca?
Legea nr.284/2010 prevede :
Art. 24. - (1) În cazuri excepţionale, posturile vacante şitemporar vacante aferente funcţiilor didactice de predare,funcţiilor de specialitate medico-sanitară şi asistenţă socială şifuncţiilor de specialitate artistică pot fi ocupate şi prin cumul defuncţii, de personal angajat, cu respectarea prevederilor legale privind cumulul de funcţii şi a celor referitoare la ocuparea posturilor vacante, în condiţiile prevăzute la alin. (2).

(2) Posturile vacante şi temporar vacante aferente funcţiilordidactice de predare, funcţiilor de specialitate medico-sanitară şi asistenţă socială şi funcţiilor de specialitate artistică, care nu au putut fi ocupate prin concurs, pot fi ocupate prin cumul şi de către persoane din aceeaşi unitate şi numai în condiţiile în care programul funcţiei cumulate nu se suprapune celui corespunzător funcţiei de bază. În astfel de situaţii nu sunt aplicabile prevederile art. 18 alin. (1).