Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... cumul functii-functionar public in cadrul aceluiasi ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

cumul functii-functionar public in cadrul aceluiasi angajator

Buna ziua,
Doresc sa stiu daca un functionar public poate avea cumul de functii in cadrul aceleasi institutii publice.Care ar fi temeiul legal?
Va multumesc!
Depinde de natura institutiei unde isi desfasoara activitatea functionarul public si de atributiile functiei:
Cumulul de functii pentru institutiile bugetare este prevazut in Legea 284/2010 art. 24 (1) În cazuri excepţionale, posturile vacante şi temporar vacante aferente funcţiilor didactice de predare, funcţiilor de specialitate medico-sanitară şi asistenţă socială şi funcţiilor de specialitate artistică pot fi ocupate şi prin cumul de funcţii, de personal angajat, cu respectarea prevederilor legale privind cumulul de funcţii şi a celor referitoare la ocuparea posturilor vacante, în condiţiile prevăzute la alin. (2).

(2) Posturile vacante şi temporar vacante aferente funcţiilor didactice de predare, funcţiilor de specialitate medico-sanitară şi asistenţă socială şi funcţiilor de specialitate artistică, care nu au putut fi ocupate prin concurs, pot fi ocupate prin cumul şi de către persoane din aceeaşi unitate şi numai în condiţiile în care programul funcţiei cumulate nu se suprapune celui corespunzător funcţiei de bază.
Kyandra, moderator