avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfacerea contractului de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfacerea contractului de munca

ma poate ajuta cineva sa-mi spuna care este procedura pentru desfacerea contractului individual de munca conform noului cod, pentru motive disciplinare?
stiu ca era celebra litera ''i'' conform vechiului cod, dar acum care este?multumesc.
Ultima modificare: Luni, 14 Noiembrie 2011
eu_craciun, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:18, 14 Noiembrie 2011
Contractul individual de munca se desface disciplinar in temeiul art. 61, lit.a din Codul Muncii, urmand procedura cercetarii disciplinare, detaliata la art. 247 - 252 Codul Muncii.
eu_craciun a scris:

ma poate ajuta cineva sa-mi spuna care este procedura pentru desfacerea contractului individual de munca conform noului cod, pentru motive disciplinare?
stiu ca era celebra litera ''i'' conform vechiului cod, dar acum care este?multumesc.


Procedura cercetarii disciplinare a personalului angajat cu contract de munca se realizeaza in temeiul si in conformitate cu Codul Muncii si contine urmatorii pasi:
1. Intocmirea referatului de sesizare
2. Constituirea comisiei insarcinate cu efectuarea cercetarii
3. Convocarea salariatului la efectuarea cercetarii prealabile
4. Intocmirea raportului efectuarii cercetarii disciplinare
5. Emiterea decizie de sanctionare
6. Comunicarea deciziei de sanctionare

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Raspunderea disciplinara Ioana Iordache Ioana Iordache Buna ziua ! in art 248 lit ''e'' spune desfacerea disciplinara a cim.. cum se procedeaza ? cu ce articol il trec in revisal? aici trebuie facuta comisie ? (vezi toată discuția)
Lntrerupere contract seluu seluu buna ziua As vrea sa ma ajutati cu un raspuns la o intrebare.In ce conditii se desface contractul de munca cu litera ,I,sau daca mai exista asa ceva in ... (vezi toată discuția)
Pasi de urmat pentru incetare cim cu art.61 litera(a) cristiancojo cristiancojo Ma confrunt cu dorinta sefilor de a inceta un CIM pe motiv disciplinar.Ajutati-ma va rog cu formularele necesare si cu sfaturi despre pasii ce trebuiesc de ... (vezi toată discuția)