Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfacerea contractului de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfacerea contractului de munca

ma poate ajuta cineva sa-mi spuna care este procedura pentru desfacerea contractului individual de munca conform noului cod, pentru motive disciplinare?
stiu ca era celebra litera ''i'' conform vechiului cod, dar acum care este?multumesc.
eu_craciun, utilizator
Contractul individual de munca se desface disciplinar in temeiul art. 61, lit.a din Codul Muncii, urmand procedura cercetarii disciplinare, detaliata la art. 247 - 252 Codul Muncii.
eu_craciun a scris:

ma poate ajuta cineva sa-mi spuna care este procedura pentru desfacerea contractului individual de munca conform noului cod, pentru motive disciplinare?
stiu ca era celebra litera ''i'' conform vechiului cod, dar acum care este?multumesc.

Procedura cercetarii disciplinare a personalului angajat cu contract de munca se realizeaza in temeiul si in conformitate cu Codul Muncii si contine urmatorii pasi:
1. Intocmirea referatului de sesizare
2. Constituirea comisiei insarcinate cu efectuarea cercetarii
3. Convocarea salariatului la efectuarea cercetarii prealabile
4. Intocmirea raportului efectuarii cercetarii disciplinare
5. Emiterea decizie de sanctionare
6. Comunicarea deciziei de sanctionare