Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... RASPUNDEREA DISCIPLINARA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

RASPUNDEREA DISCIPLINARA

Buna ziua ! in art 248 lit ''e'' spune desfacerea disciplinara a cim.. cum se procedeaza ? cu ce articol il trec in revisal? aici trebuie facuta comisie ?
La art.248 C.mun. sunt prevazute sanctiunile disciplinare.

Desfacerea disciplinara a c.i.m. are ca temei legal art. 61 lit. a C.mun.

In primul rand, nu puteti emite decizia de incetare in temeiul art. 61 lit. a C.mun. fara efectuarea unei cercetari prealabile.

Art. 62 alin. 2 Codul muncii:

In cazul in care concedierea intervine pentru motivul prevazut la art. 61 lit. a), angajatorul poate emite decizia de concediere numai cu respectarea dispozitiilor art. 247-252.

1. Pasii necesari efectuarii cercetarii disciplinare sunt:
- intocmirea referatului de sesizare;
- Constituirea comisiei insarcinate cu efectuarea cercetarii (sau persoana imputernicita de angajator);
- convocarea autorului faptei la efectuarea cercetarii disciplinare;
- ascultarea salariatului;
- intocmirea raportului efectuarii cercetarii disciplinare;
- emiterea deciziei de sanctionare.

2. Un dosar de cercetare va cuprinde:
- referatul de sesizare privind savarsirea abeterii disciplinare
- decizia de numire a comisiei de cercetare disciplinara sau a persoanei imputernicite, care va cuprinde aspectele privind atributiile acesteia, durata cercetarii etc.
- procesul-verbal al comisiei care va contine si propunerea de sanctionare.

Mai pot face dosar de cercetare daca contractul a incetat de drep? i-am bagat in preaviz pana la data incetarii contractului (contractul a incetat deja)
Nu mai puteti dispune asa ceva, avand in vedere ca raportul de munca a incetat.