Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Procedura incheiere contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Procedura incheiere contract de munca

care este procedura, in cazul in care un salariat nu se mai prezinta la munca, nu raspunde la telefon ?
1. Pasii necesari efectuarii cercetarii disciplinare sunt:
- intocmirea referatului de sesizare;
- Constituirea comisiei insarcinate cu efectuarea cercetarii;
- convocarea autorului faptei la efectuarea cercetarii disciplinare;
- ascultarea salariatului;
- intocmirea raportului efectuarii cercetarii disciplinare;
- emiterea deciziei de sanctionare.

2. Un dosar de cercetare va cuprinde:
- referatul de sesizare privind savarsirea abeterii disciplinare
- decizia de numire a comisiei de cercetare disciplinara , care va cuprinde aspectele privind atributiile acesteia, durata cercetarii etc.
- procesul-verbal al comisiei care va contine si propunerea de sanctionare.

Cercetarea disciplinara , baza legala : art247-252 C.mun.
Eu in acest moment as putea sa-i suspend contractul de munca?cu ce articol?si daca nu vine cum este procedura?cum ii incetez contractul?
Art.52 C.mun.:
(1) Contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa angajatorului in urmatoarele situatii:
a) pe durata cercetarii disciplinare prealabile, in conditiile legii;
....

Daca nu vine la cercetarea disciplinara , atunci devin incidente prevederile art.251 alin.3 C.mun., si anume: Neprezentarea salariatului la convocarea facuta in conditiile prevazute la alin. (2) fara un motiv obiectiv da dreptul angajatorului sa dispuna sanctionarea, fara efectuarea cercetarii disciplinare prealabile.

Incetarea c.i.m. va avea ca temei art.61 lit.a C.mun.