Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj

Am divortat acum 6 ani, avem impreuna o camera de camin proprietate. Tribunalul mi-a incredintat mie cei doi copii, dar am fost nevoiti sa parasim camera si sa plecam in chirie, deoarece nu mai suportam sa stam acolo. Nu am facut partaj deoarece nu am bani! Fostul sot nu mi-a platit pensia alimentara deloc si a ramas in camera
notificati sotul cu privire la neplata , iar ulterior daca tot nu o sa va plateasca ii puteti deschide dosarul de pensie ...asemenea o plangere penala pentru abandon de familie...daca nici de aceasta data nu va plateste pensia...
cat despre imobil, puteti face partajul
Pe sot pentru pensia alimentara actionatil in judecata pe disp.art.305 lit.c Cod penal.
Partajul puteti depune actiune de partaj si solicitati 'ajutor public judiciar', conf. cu O.G.Nr.51/2008 daca aveti sub 500,00 lei pe membrul de familie (Dv plus copii).
Multumesc!

Si mentionez ca este oligofren