Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie in perioada de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie in perioada de proba

Sunt angajata pe o perioada de 4 luni de proba, contractul se incheie pe 30.12.2011, insa doresc sa deminionez inainte de acest termen. Este nevoie de o perioada de preaviz sau nu ?

Multumesc
Art 31 (3) Codul muncii
Pe durata sau la sfârşitul perioadei de probă, contractul individual de muncă poate înceta exclusiv printr-o notificare scrisă, fără preaviz, la iniţiativa oricăreia dintre părţi, fără a fi necesară motivarea acesteia.
Dvs. aveti un contract pe durata determinata de 4 luni. Perioada de proba este de 15 zile lucratoare pentru o durata a contractului individual de munca cuprinsa intre 3 si 6 luni.
Deci nu va aflati in prezent in ceea ce legea numeste "perioada de proba".
Puteti demisiona de la locul de munca cu efectuarea preavizului in cazul demisiei prevazut in CIM in cazul in care angajatorul nu renuta la preaviz.
@ Dortina Tarcea - cazul de fata nu se incadreaza in prevederile articolului precizat.
adelaida_07, utilizator
schatzi_deea a scris:

Sunt angajata pe o perioada de 4 luni de proba, contractul se incheie pe 30.12.2011, insa doresc sa deminionez inainte de acest termen. Este nevoie de o perioada de preaviz sau nu ?

Multumesc

Daca va dati demisia, atunci exista doua modalitati de incetare a c.i.m.:
- cu preaviz
- fara preaviz , conform alin.7-8 ale art.81 C.mun.

Nu mai sunt aplicabile prevederile art.31 alin.3 C.mun, in acest caz ... durata de proba s-a sfarsit de mult ...
adelaida_07 a scris:

Dvs. aveti un contract pe durata determinata de 4 luni. Perioada de proba este de 15 zile lucratoare pentru o durata a contractului individual de munca cuprinsa intre 3 si 6 luni.
Deci nu va aflati in prezent in ceea ce legea numeste "perioada de proba".
Puteti demisiona de la locul de munca cu efectuarea preavizului in cazul demisiei prevazut in CIM in cazul in care angajatorul nu renuta la preaviz.
@ Dortina Tarcea - cazul de fata nu se incadreaza in prevederile articolului precizat.

de unde rezulta perioada contractului? iar din enunt cele 4 luni (120zile) pot fi considerate perioada maxima de proba ptr un cim dpe durata nedeterminata. este destul de neclara speta.
schatzi_deea a scris:

Sunt angajata pe o perioada de 4 luni de proba, contractul se incheie pe 30.12.2011, insa doresc sa deminionez inainte de acest termen. Este nevoie de o perioada de preaviz sau nu ?

Multumesc

Din acest mesaj rezulta durata pentru care a fost incheiat acest c.i.m. ... perioada care expira la 30.12.2011 .. prin urmare, data de inceput este 30.08.2011