avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 948 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Sugestie infintare firma
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Sugestie infintare firma

Buna seara!
M-am alaturat alaturi de dumneavoastra ca sa aflu cat mai multe lucruri utile si interesante.
Nelamurirea mea este urmatoarea, daca as vrea sa deschid o mica afacere, sub ce forma ar fi cel mai bine, PFA AF am mai citit eu cate ceva dar sunt tot nelamurit si nu sunt asa priceput si de asta cer ajutorul dumneavoastra.
O mica idee ar fi ceva legat de vanzare anvelope noi/hs ...service roti....
Ce imi puteti recomanda pentru inceput?
Multumesc.
P.s cred ca nu sunt singuru cu genu asta de intrebare, imi cer scuze daca deranjez.
Cel mai recent răspuns: AndreiEmil , utilizator 12:37, 18 Noiembrie 2011
Pentru domeniul in care doriti sa activati, e bine un srl platitor de impozit pe profit 16% si de tva inca de la inceput. Pentru acest service mai aveti nevoie:
- autorizare RAR
-autorizatie de mediu
- autorizare primarie locala
- autorizare protectia muncii (contract cu firma specializata)
- autorizare pompieri (contract cu firma psecializata)

Ultima modificare: Miercuri, 16 Noiembrie 2011
george-neagu, moderator
Multumesc foarte frumos de raspuns, o sa tin cont.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Infiintare service auto - autorizari si licente? steluta79 steluta79 Buna ziua, Ce autorizari si licente sunt necesare pentru activarea cf. legislatiei in vigoare a unui service auto de intretinere si reparatie a ... (vezi toată discuția)
Autorizare rar nikkkoleta nikkkoleta Buna ziua! Stie cineva sa-mi spuna daca un mic atelier de vulcanizare auto trebuie sa aiba autorizatie rar pentru a putea functiona legal si in ce consta ... (vezi toată discuția)
Deschidere vulcanizare viogaf srl viogaf srl Buna ziua, As dori sa deschid un punct de lucru cu activitate vulcanizare si vanzare anvelope. As dori sa stiu dc sunt necesare aprobari speciale(ca in cazul ... (vezi toată discuția)