Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... taxa de timbru si alte taxe- pt un teren prin ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

taxa de timbru si alte taxe- pt un teren prin uzucapiune

Cum se calculeaza taxa de timbru intr-un proces pentru obtinerea unui titlu de proprietate a unui teren ? este procent din valoarea terenului ? Mentionez ca terenul a fost obtinut prin vz cump sub semnatura privata, in 1950; taxele si impozitele figureaza pe numele cumparatorului. Nu se cunoaste daca vanzatorul are mostenitori.
Ce alte taxe mai trebuie platite intr-un astfel de proces, pe langa onorariul avocatului ?
onorariul avocatului + taxa de timbru + timbrul judiciar

legea taxei de timbru:
Art. 1. - Actiunile si cererile introduse la instantele judecatoresti, precum si cererile adresate Ministerului Justitiei si Parchetului de pe langa Curtea Suprema de Justitie sunt supuse taxelor judiciare de timbru, prevazute in prezenta lege, si se taxeaza in mod diferentiat, dupa cum obiectul acestora este sau nu evaluabil in bani, cu exceptiile prevazute de lege.
Art. 2. - (1) Actiunile si cererile evaluabile in bani, introduse la instantele judecatoresti, se taxeaza astfel:*
a) pana la valoarea de 39,00 lei - 2 lei
b) intre 39,01 lei si 388,00 lei - 2 lei + 10% pentru ce depaseste 39 lei
c) intre 388,01 lei si 3.879,00 lei - 37 lei + 8% pentru ce depaseste 388 lei
d) intre 3.879,01 lei si 19.395,80 lei - 316 lei + 6% pentru ce depaseste 3.879 lei
e) intre 19.395,01 lei si 38.790,00 lei - 1.247 lei + 4% pentru ce depaseste 19.395 lei
f) intre 38.790,01 lei si 193.948,00 lei - 2.023 lei + 2% pentru ce depaseste 38.790 lei g) peste 193.948,00 lei - 5.126 lei + 1% pentru ce depaseste 193.948 lei

(3) Valoarea la care se calculeaza taxa de timbru este cea declarata in actiune sau in cerere. Daca aceasta valoare este contestata sau apreciata de instanta ca derizorie, evaluarea se va face potrivit normelor metodologice prevazute la art. 28 alin. (2) din prezenta lege.

timbrul judiciar de 0,3 lei.

av. vasilescu

Liliana Gradinaru, Avocat
ok
si taxa de timbru cam la ce suma se ridica ? cum se calculeaza ? presupunem ca terenul e evaluat la 60.000 euro
V-am raspuns deja.

:offtopic: Imi pare rau, dar v-am editat cele doua mesaje pentru ca erau foarte lungi, cu portiuni mari care nu dadeau niciun raspuns la problema userului.
Sper ca intelegeti, multumesc.
Liliana Gradinaru, Avocat
initial nu vazusem.
Multumesc mult
MI s-a stabilit si mie intr-o actiune ,dupa expertiza ca un imobil ,valoreaza aproximativ 180.000 ron.
Asta inseamna ca taxa de timbru se ridica undeva la 5.000 ron (2.023 lei +2% din val ramasa dupa scaderea a 39.0000 , adica restul de 150.000 ron) ?
Daca poate cineva....sa ma lamuresca si pe mine....daca am calculat bine ?
Actiunea introdusa a fost o constatare a unui drept de proprietate prin accesiune pentru un imobil - casa , construita fara autorizatie