Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna in perioada pravizului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna in perioada pravizului

E posibil ca salariatul sa beneficieze de concediul de odihna in perioda preavizului? Adica daca mai are 15 zile de CO poate sa le consume in perioada de preaviz?
In perioada preavizului contractul individual de munca se desfasoara normal. Cu acordul angajatorului, salariatul isi poate efectua concediul de odihna (proportional cu timpul lucrat din an pana la data concedierii). Angajatorul are de castigat pentru ca si asa trebuie sa-i plateasca CO neefectuat la data lichidarii. Numai daca are nevoie de el pentru a preda functia si inventarul primit il poate tine la serviciu in aceasta perioada.
Perioada de concediu de odihna se poate suprapune perioadei de preaviz daca angajatul mai are zile de concediu cuvenite si neefectuate.
Am inteles. Multumesc