Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Sediu social pentru ong-asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Sediu social pentru ong-asociatie

Buna ziua!

Imi puteti spune, va rog, daca este nevoie, in cazul infiintarii unei asociatii, de semnatura ambilor proprietari ai unui apartament, ce va fi sediu social al ong-ului, sau contractul de comodat se poate face si semna doar de unul din proprietari, care va fi si membru fondator al asociatiei? Specific ca nu se va desfasura niciun fel de activitatea la sediul social.

Va multumesc!
gabrielacp, utilizator
Ambii proprietari sa fie trecuti in contract. Si puteti sa-i treceti pe ambii si ca membrii fondatori. O sa va trebuiasca sa urmati procedura cu obtinerea semnaturilor de la vecinii de apartament si de la asociatia de proprietari, chiar daca nu derulati nici o activitate acolo.
Buna ziua.

Asociatia la care sunt unul din membrii fondatori are sediul social la mine in apartament. Celalalt proprietar al apartamentului nu este membru al asociatiei dar si-a dat acordul sau printr-o declaratie notariala .

Deoarece legea nu cere, nu am avut nevoie de aprobarea vecinilor sau a asociatiei de propietari.

Sediul asociatiei este inscris in Atul Constitutiv si Statut iar asociatia a obtinut personalitatea juridica si functioneaza in conformitate cu legislatia in vigoare.