avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot sa ma pensionez?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot sa ma pensionez?

sunt nascuta 1953. 10.19 am inceput lucrul la 1.09.1973, as vreau sa stiu cand pot sa ies in pensie? am 38 de ani si 2 luni vechime in specialitate.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 17:28, 16 Noiembrie 2011
In octombrie 2018, cand impliniti 65 de ani.
Va puteti pensiona la limita de varsta dupa anul 2013 luna Mai la virsta standard de pensionare de 59 ani si 7 luni daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 14 ani si 2 luni . Stagiul complet de cotizare este de 29 ani si 2 luni.*

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2008 luna Mai la virsta de 54 ani si 7 luni daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 37 ani si 2 luni.*

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2008 luna Mai la virsta de 54 ani si 7 luni daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 29 ani si 2 luni.* :coffee:
Daca sunteti nascuta in 19/10/1953 atunci pensie la limita de varsta la 59 de ani si 7 luni(mai 2013).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrebare legata de pensionare wonderw wonderw Buna ziua, am si eu o intrebare la care sper sa primesc un raspuns din partea dumneavoastra. Situatia pe care o voi descrie este despre mama mea. Nascuta in ... (vezi toată discuția)
Varsta pensionare liviu72 liviu72 buna ziua! as dori sa cunosc varsta de pensionare a mamei mele. E nascuta in luna 7, 1953 si are o vechime in munca de 25 ani si 6 luni din care 4 ani si 4 ... (vezi toată discuția)
Pensie Chitu Elisabeta Chitu Elisabeta O doamna nascuta in apr.1954,30 de ani vechime,am nascut 3 copii.Cand poate iesi la pensie anticipata.Multumesc (vezi toată discuția)