Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot sa ma pensionez?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot sa ma pensionez?

sunt nascuta 1953. 10.19 am inceput lucrul la 1.09.1973, as vreau sa stiu cand pot sa ies in pensie? am 38 de ani si 2 luni vechime in specialitate.
In octombrie 2018, cand impliniti 65 de ani.
Va puteti pensiona la limita de varsta dupa anul 2013 luna Mai la virsta standard de pensionare de 59 ani si 7 luni daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 14 ani si 2 luni . Stagiul complet de cotizare este de 29 ani si 2 luni.*

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2008 luna Mai la virsta de 54 ani si 7 luni daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 37 ani si 2 luni.*

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2008 luna Mai la virsta de 54 ani si 7 luni daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 29 ani si 2 luni.* :coffee:
Daca sunteti nascuta in 19/10/1953 atunci pensie la limita de varsta la 59 de ani si 7 luni(mai 2013).