Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... varsta pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

varsta pensionare

buna ziua! as dori sa cunosc varsta de pensionare a mamei mele. E nascuta in luna 7, 1953 si are o vechime in munca de 25 ani si 6 luni din care 4 ani si 4 luni grupa a II a de munca. va multumesc anticipat
Limita de varsta la 59 de ani si 6 luni(ianuarie 2013).
Poate depune dosarul incepand cu ziua in care implineste aceasta varsta,

Se poate pensiona la limita de virsta dupa anul 2013 luna Ianuarie la virsta standard de pensionare de 59 ani si 6 luni daca indeplineste conditia stagiului minim de cotizare de 14 ani. Stagiul complet de cotizare este de 29 ani.
Se poate pensiona anticipatat dupa anul 2008 luna Ianuarie la virsta de 54 ani si 6 luni daca indeplineste conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 37 ani.*
Se poate pensiona anticipatat partial dupa anul 2008 luna Ianuarie la virsta de 54 ani si 6 luni daca indeplineste conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 29 ani.

Vista standard de pensionare poate fi redusa conform prevederilor legii 263/2010 in urmatoarele conditii:
- Lucrul in conditii deosebite;
- Lucrul in conditii speciale;
- Lucrul in conditii de handicap preexistent calitatii de asigurat;
- Persecutii politice cu privare de libertate, deportare in strainatate, prizonierat, beneficiari ai Decretului – Lege 118/ 1990;
- Au lucrat in zonele I si II de expunere la radiatii;