avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1002 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... varsta pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

varsta pensionare

buna ziua! as dori sa cunosc varsta de pensionare a mamei mele. E nascuta in luna 7, 1953 si are o vechime in munca de 25 ani si 6 luni din care 4 ani si 4 luni grupa a II a de munca. va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Adolfina Pop , Consultant fiscal 17:54, 5 Ianuarie 2013
Limita de varsta la 59 de ani si 6 luni(ianuarie 2013).
Poate depune dosarul incepand cu ziua in care implineste aceasta varsta,


Se poate pensiona la limita de virsta dupa anul 2013 luna Ianuarie la virsta standard de pensionare de 59 ani si 6 luni daca indeplineste conditia stagiului minim de cotizare de 14 ani. Stagiul complet de cotizare este de 29 ani.
Se poate pensiona anticipatat dupa anul 2008 luna Ianuarie la virsta de 54 ani si 6 luni daca indeplineste conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 37 ani.*
Se poate pensiona anticipatat partial dupa anul 2008 luna Ianuarie la virsta de 54 ani si 6 luni daca indeplineste conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 29 ani.

Vista standard de pensionare poate fi redusa conform prevederilor legii 263/2010 in urmatoarele conditii:
- Lucrul in conditii deosebite;
- Lucrul in conditii speciale;
- Lucrul in conditii de handicap preexistent calitatii de asigurat;
- Persecutii politice cu privare de libertate, deportare in strainatate, prizonierat, beneficiari ai Decretului – Lege 118/ 1990;
- Au lucrat in zonele I si II de expunere la radiatii;

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand se poate pensiona un asistent medical care a realizat un stagiu de cotizare de 38 de ani? chilom chilom asistent medical cu varsta de 58,4 si ani de cotizare 37,7 pot depune dosar de pensoinare? (vezi toată discuția)
Cand pot sa ma pensionez? etelca etelca sunt nascuta 1953. 10.19 am inceput lucrul la 1.09.1973, as vreau sa stiu cand pot sa ies in pensie? am 38 de ani si 2 luni vechime in specialitate. (vezi toată discuția)
Pensionare say say O persoana care are acum 55 de ani si nu a lucrat in grupa a 2 a se pensioneaza la varsta de 60 de ani, pentru limita de varsta? (vezi toată discuția)