avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pensionare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pensionare

O persoana care are acum 55 de ani si nu a lucrat in grupa a 2 a se pensioneaza la varsta de 60 de ani, pentru limita de varsta?
Cel mai recent răspuns: say , utilizator 18:02, 7 August 2009
Nu ati specificat daca este femeie sau barbat.
Daca este femeie si are minim 15 ani de cotizare la CAS se poate pensiona pentru limita de varsta.
say a scris:

O persoana care are acum 55 de ani si nu a lucrat in grupa a 2 a se pensioneaza la varsta de 60 de ani, pentru limita de varsta?


1. daca este barbat se poate :
- pensiona la limita de virsta dupa anul 2019 luna Ianuarie la virsta standard de pensionare de 65 ani daca indeplineste conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul standard complet de cotizare este de 35 ani.
- pensiona anticipatat dupa anul 2014 luna Ianuarie la virsta de 60 ani daca indeplineste conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 45 ani.
- pensiona anticipatat partial dupa anul 2014 luna Ianuarie la virsta de 60 ani daca indeplineste conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani.

2. daca este femeie se poate:
- pensiona la limita de virsta dupa anul 2013 luna Septembrie la virsta standard de pensionare de 59 ani si 8 luni daca indeplineste conditia stagiului minim de cotizare de 14 ani si 4 luni . Stagiul standard complet de cotizare este de 29 ani si 4 luni.
- pensiona anticipatat dupa anul 2008 luna Septembrie la virsta de 54 ani si 8 luni daca indeplineste conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 39 ani si 4 luni.
- pensiona anticipatat partial dupa anul 2008 luna Septembrie la virsta de 54 ani si 8 luni daca indeplineste conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 29 ani si 4 luni.

am luat in calcul ca data nasterii este in luna ianuarie :)
Va multumesc

Say

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Varsta de pensionare pricopan01 pricopan01 M-am nascut in anul 1959, luna ianuarie.Lucrez din anul 1980. Am lucrat 20ani si 10 luni in grupa I-a de munca. As vrea sa stiu la ce varsta ma pot pensiona. (vezi toată discuția)
Pensionare marylin marylin sunt nascuta in ianuarie 1957,lucrez din 01 septembrie1976-fara intrerupere.si as dori sa stiu cand pot iesi la pensie anticipat ,sau definitiv -care sunt ... (vezi toată discuția)
Pensionare mimisor45 mimisor45 Sora mea este nascuta in data de 23.01.1960 . Este incadrata in campul muncii de la 17 ani pana in vara acestui an cand a intrat in somaj. A lucrat in ... (vezi toată discuția)